PILNE

100 milionów złotych długu i brak kadry. Jak poradzi sobie z tym nowy dyrektor?

07 listopada 2017 Zdrowie
Autor:  ANKO

Prof. Krzysztof Fyderek oficjalnie przejął dziś kierowanie szpitalem dziecięcym w Prokocimiu. Zastąpił dr hab. med. Macieja Kowalczyka, który po siedemnastu latach zrezygnował z funkcji szefa lecznicy, a dziś z rąk prezydenta Jacka Majchrowskiego odebrał odznakę Honoris Gratia.

Nowy dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie został wybrany w drodze konkursu i powołany przez rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dotychczasowy dyrektor placówki – dr hab. Maciej Kowalczyk pełnił tę funkcję przez 17 lat. W czerwcu poinformował, że nie będzie kandydował na kolejną, sześcioletnią kadencję. Dziś odchodzący dyrektor odebrał z rąk prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego odznakę Honoris Gratia przyznawaną w dowód uznania za szczególne zasługi dla Krakowa i jego mieszkańców.

Prof. Krzysztof Fyderek od 1978 roku, czyli od momentu ukończenia z wyróżnieniem Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Krakowie, związany jest z Instytutem Pediatrii i Uniwersyteckim Szpitalem Dziecięcym w Krakowie. Wcześniej był m.in. kierownikiem Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia, zastępcą dyrektora ds. lecznictwa Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie oraz dyrektorem Instytutu Pediatrii UJCM.

Jest jednym z założycieli Fundacji Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego „O Zdrowie Dziecka” oraz jej prezesem od 2009 roku. W 2011 roku Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej przyznał mu Złoty Krzyż Zasługi za osiągnięcia zawodowe i całokształt pracy.

Przejmuję kierowanie szpitalem, który każdego dnia boryka się z wieloma problemami, głównie natury finansowej. Ogromnym wyzwaniem jest ponad 100-milionowy dług i nieustający niedobór kadry medycznej: pielęgniarek oraz lekarzy specjalistów. Pracownicy potrzebują sprawnego systemu motywacyjnego i lepszej organizacji pracy. Sporo do zrobienia jest również w zakresie pozamedycznej obsługi pacjenta i komunikacji na linii personel medyczny – rodzic – wymienia prof. Krzysztof Fyderek.

Oprócz starań o wyższe finansowanie i redukcję kosztów, nowy dyrektor kontynuować będzie przebudowę lecznicy. W 2018 roku powinna zakończyć się trwająca siedem lat modernizacja szpitala, która objęła oddziały chirurgiczne i pediatryczne, SOR, aptekę, kuchnię, aulę oraz zaplecze dydaktyczne i techniczne placówki. Remonty sfinansowano z dotacji rządowej. W planach jest również rozbudowa szpitala o oddział infekcyjny, przewlekłej respiratoroterapii oraz perinatologii.

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.