PILNE

150 adwokatów chce udzielać darmowych porad prawnych mieszkańcom Krakowa

24 listopada 2017 Miasto
Autor:  ANKO

Od przyszłego roku adwokaci i radcy prawni będą udzielać nieodpłatnej pomocy prawnej w 31 punktach rozlokowanych na terenie Krakowa. Porady będą przysługiwać m.in. młodzieży, rodzinom wielodzietnym, seniorom, weteranom czy kobietom w ciąży.

Dziś porozumienie w tej sprawie gmina Kraków podpisała z Okręgową Radą Adwokacką i Okręgową Izbą Radców Prawnych.

Z wiedzy i doświadczenia prawników za darmo skorzystać będą mogli mieszkańcy, którym status materialny lub sytuacja życiowa uniemożliwiają wykupienie usług prawniczych na wolnym rynku.

Od trzech lat podpisujemy umowy z Izbą Adwokacką i Izbą Radców Prawnych, a także z organizacjami pozarządowymi na prowadzenie punktów nieodpłatnej pomocy prawnej świadczonej mieszkańcom miasta. W tym roku działa 30 takich punktów, a w przyszłym roku będzie ich 31 - zaznacza prezydent Jacek Majchrowski.

15 punktów prowadzonych będzie przez miasto i obsługiwanych przez adwokatów zrzeszonych w Krakowskiej Izbie Adwokackiej i radców prawnych zrzeszonych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych. Prowadzenie pozostałych 16 punktów powierzone zostanie organizacji pozarządowej prowadzącej działalność pożytku publicznego, wyłonionej w otwartym konkursie ofert.

Nieodpłatna pomoc prawna udzielana będzie co najmniej przez cztery godziny dziennie od poniedziałku do piątku.

Ta forma poradnictwa prawnego cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród adwokatów – zaznacza wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie Krzysztof Kostański. – W zeszłym roku zgłosiło się do świadczenia tej pomocy 100 adwokatów, w tym roku mamy już 150 osób.

Za tę pracę prawnicy otrzymują jednak wynagrodzenie. Pomoc prawną finansuje budżet państwa. Kraków otrzymał na ten cel 2 mln złotych.

Organizując system nieodpłatnej pomocy prawnej, miasto realizuje obowiązek wynikający z uchwalonej w 2015 r. ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej. Ustawodawca określił, komu przysługuje darmowa pomoc prawna. Uprawnieni to: młodzież do 26. roku życia, rodziny wielodzietne, seniorzy powyżej 65. roku życia, osoby korzystające z pomocy społecznej, weterani i kombatanci, osoby dotknięte klęską żywiołową, katastrofą naturalną lub poszkodowane w wyniku awarii technicznej, kobiety będące w ciąży.

Nieodpłatna pomoc prawna ma charakter konsultacyjny, a jej zakres wyznacza ustawa.

Obejmuje ona:

poinformowanie osoby uprawnionej o obowiązującym stanie prawnym, o przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach,

wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego,

udzielenie pomocy w sporządzeniu projektu pisma z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i sądowo-administracyjnym,

sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowo-administracyjnym.

Nieodpłatnej pomocy prawnej udziela osobiście adwokat lub radca prawny, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach z ich upoważnienia aplikant adwokacki lub aplikant radcowski.

W I kwartale 2017 r. w punktach nieodpłatnej pomocy prawnej w Krakowie udzielono łącznie 1909 porad prawnych, w II kwartale było to 1786 porad prawnych, w III kwartale – 1976 porad, a w samym październiku – 667. Łącznie za dziesięć miesięcy daje to liczbę 6338 porad. 

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.