PILNE

35 ambasadorów nie poradziło sobie z marazmem

03 kwietnia 2017 Miasto
Autor:  Anna Kolet-Iciek

Namiot sferyczny na Małym Rynku i 35 ambasadorów nie pomogło. W tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego krakowianie złożyli mniej wniosków niż w ubiegłym roku.

Dziś podsumowano pierwszy etap IV edycji budżetu obywatelskiego. Przez cały marzec mieszkańcy mogli składać swoje propozycje na wykorzystanie 12 milionów złotych, jakie przeznaczono w tym roku na projekty o skali ogólnomiejskiej i dzielnicowej. W sumie złożono 587 projektów, podczas gdy w ubiegłym roku było ich 611. Przy czym spadła liczba projektów dzielnicowych, a ogólnomiejskich wzrosła o 20. - Zwiększona liczba projektów o charakterze ogólnomiejskim zadaje kłam teorii, że BO powinien być rozstrzygany wyłącznie na poziomie dzielnicowym - komentuje Bogusław Kośmider, przewodniczący rady miasta. - Widać, że więcej mieszkańców chce zmieniać na szerszą skalę.

Andrzej Kulig, wiceprezydent Krakowa zaznacza, że spadek ogólnej liczby wniosków to wynik ... marazmu. - Zdecydowana większość naszego społeczeństwa jest bierna i nie przejawia aktywności - mówi Andrzej Kulig. - Z moich obserwacji wynika, że poziom marazmu społecznego w różnych obszarach jest tak istotny, że złożenie tylu projektów należy uznać za duży sukces.

W tym roku jednak urzędnicy włożyli w promocję BO bardzo dużo wysiłku. Na Małym Rynku stanął namiot sferyczny, w którym od rana do wieczora, również w weekendy dyżurowali eksperci i doradcy, uruchomiono dwa punkty konsultacyjne w galeriach handlowych, wydrukowano plakaty i ulotki, odbywały się spotkania w dzielnicach i maratony pisania wniosków, a promocją BO wśród mieszkańców zajmowało się dodatkowo 35 ambasadorów, którzy zrealizowali ponad 70 spotkań (m.in. z seniorami, mieszkańcami, uczniami, rodzicami).

Najwięcej złożonych wniosków dotyczy obszarów związanych z infrastrukturą, zielenią i ochroną środowiska, a także sportem, infrastrukturą sportową i edukacją.

Na kolejnych miejscach uplasowały się: kultura, społeczeństwo, zdrowie, bezpieczeństwo i infrastruktura rowerowa.

- Największą aktywność zanotowano w przedziale wiekowym 31-40 lat, druga grupa to przedział wieku 41-50 lat. Bardzo cieszy też zwiększona aktywność seniorów. Na pewno będziemy chcieli popracować nad aktywnością młodzieży, czyli grupy wiekowej między 16 a 20 lat - mówi Mateusz Płoskonka, dyrektor Biura MOWIS. - Mamy też rekordzistów: najstarszym wnioskodawcą jest mieszkaniec w wieku 87 lat, a wnioskodawczynią - mieszkanka w wieku 88 lat.

Jeśli chodzi o dzielnice to największą aktywnością wykazali się mieszkańcy IV i VIII Dzielnicy, a najmniej zainteresowani BO byli mieszkańcy Dzielnicy II. Dzielnica XVI - Bieńczyce w ogóle nie przystąpiła do tegorocznej edycji BO.

Ponad 20 proc. złożonych w tym roku wniosków to projekty, które były już przedstawiane w poprzednich edycjach, ale przepadły w głosowaniu lub zostały zrealizowane i teraz wnioskodawcy chcą, by były kontynuowane.  

Wszystkie propozycje do 31 maja przejdą proces oceny pod względem formalnym oraz prawnym, a te które zakwalifikują się do głosowania zostaną zaprezentowane na platformie BO 12 czerwca. Głosowanie potrwa od 17 do 30 czerwca, a lista zwycięskich projektów zostanie opublikowana 31 lipca.

Wśród zgłoszonych propozycji znalazły się m.in. plany budowy strzelnicy, punktów ładowania samochodów elektrycznych, boiska sportowego na Zakrzówku, czy zakupu katamaranów solarnych, które ułatwią poznanie historii miasta od strony Wisły. Pojawiły się również pomysły darmowych biletów komunikacji miejskiej dla seniorów (65-69 lat) oraz krwiodawców, a także zasadzenia po 100 drzew w każdej dzielnicy.

Spośród wszystkich projektów złożonych w trzech poprzednich edycjach 150 zostało zrealizowanych. Z pierwszej edycji (z 2014 roku) na realizację czekają jeszcze 3 projekty, z drugiej 20, a te z trzeciej są właśnie w trakcie realizacji. Projekty z tegorocznego budżetu zostaną zrealizowane najwcześniej w przyszłym roku.

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.