We wrześniu minie 40 lat od czasu kiedy Kraków, jako pierwsze miasto europejskie, został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
W uzasadnieniu decyzji o wprowadzeniu historycznego centrum Krakowa na tę listę zapisano m.in.: „Centrum historyczne i architektoniczne Krakowa, które ukształtowało się na przestrzeni niemal tysiąca lat jest jednym z najbardziej godnych uwagi artystycznych i kulturowych kompleksów Europy. (…) Kraków przekazuje potomności tę jedyną w swoim rodzaju kolekcję pomników kultury dawnych wieków – wybitne dzieła sztuki i architektury”.
A najważniejsze z nich to: Wzgórze Wawelskie z zamkiem królewskim i katedrą, Rynek Główny z Wieżą Ratuszową i Sukiennicami oraz Bazyliką Mariacką, historyczne budynki uniwersyteckie np. Collegium Maius, Collegium Iuridicum, kościoły i klasztory, pałace i budowle reprezentacyjne jak np. magistrat czy kamienice mieszczańskie.
Kraków należy do najlepiej utrzymanych środkowoeuropejskich miast charakteryzujących się historyczną zabudową. Nie bez znaczenia jest fakt, że Kraków jako jedno z pierwszych miast podjęło się dofinansowywania prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytkach wpisanych do rejestru. W latach 2006 – 2017 przyznano dotacje dla ponad 270 właścicieli obiektów zabytkowych na łączną kwotę 28,5 mln. zł. W tym roku na realizację dotacji zaplanowano 4 mln zł.
Prace przy części obiektów zabytkowych dofinansowanych przez Kraków są również współfinansowane ze środków pochodzących z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.
Fot. pixabay.com