41 uczestników protestu przeciwko zmniejszeniu liczby lekcji historii w szkołach otrzymało z rąk minister edukacji Anny Zalewskiej Medale Komisji Edukacji Narodowej. Wśród wyróżnionych jest dziewięć osób z Krakowa.
Protest – głodówkę podjęto w Krakowie pod koniec marca 2012 roku. Zdecydowało się na to pięć osób – dawnych opozycjonistów z czasów PRL. Potem dołączyli protestujący z kilku innych miast. W Krakowie protest głodowy prowadzono w salce w podziemiach kościoła św. Stanisława Kostki na krakowskich Dębnikach.Wśród głodujących byli: Leszek Jaranowski, Adam Kalita, Grzegorz Surdy, Ryszard Majdzik i Bogusław Dąbrowa-Kostka. Dołączyli do nich potem Marian Stach i Kazimierz Korabiński. Rotacyjnie uczestniczyli w głodówce również studenci: Aleksandra Czapla, Marek Kalita, Paweł Kurtyka, Sebastian Kęcik. Głodówka zakończyła się 6 kwietnia z okazji Wielkanocy.
Protestujący domagali się wycofania rozporządzenia ówczesnego ministra edukacji z 23 grudnia 2008 roku w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego oraz rozporządzenia z 7 lutego 2012 roku w sprawie ramowych planów nauczania. Nowy program wchodził do szkół od września 2012 roku. Zgodnie z nim w pierwszej klasie liceum uczniowie dokańczali program z gimnazjum, w przypadku historii naukę zaczynali od czasów po I wojnie światowej. Od II klasy licealiści wybierali jeden z kilku profili, w którym chcieli się nadal kształcić. Na przykład, decydując się na profil humanistyczny (polski-historia-wos), uczeń miał w swoim planie 5 godzin historii tygodniowo, ale przedmioty ścisłe takie jak biologia czy chemia miał w ograniczonym zakresie (2 godziny tygodniowo jako “przyroda”). Z kolei uczniowie, którzy decydowali się na przedmioty ścisłe, dostawali więcej godzin matematyki, fizyki i chemii, ale z ich planu wypadała historia i wos, które zastępował przedmiot "historia i społeczeństwo" (w wymiarze 2 godz. tygodniowo).
Ówczesne kierownictwo resortu podkreślało, że dzięki tej zmianie licealiści będą się uczyć przede wszystkim tego, co ich naprawdę interesuje i trafią na studia lepiej przygotowani.
Po reformie edukacji wprowadzanej teraz przez rząd PiS nastąpi powrót do tradycyjnego nauczania sprzed reformy PO.
Wręczając medale KEN minister Anna Zalewska podkreśliła, że jej rząd przywraca rangę i znaczenie historii w szkole. – Dzięki wam historia wraca do szkół. Jesteśmy wam bardzo wdzięczni – powiedziała minister.
Medale Komisji Edukacji Narodowej otrzymali:
Zenon Borkowski – Siedlce
Adam Borowski – Warszawa
Marek Boruc – Siedlce
Jan Cebart – Nysa
Jadwiga Chmielowska – Tarnowskie Góry
Bogusław Dąbrowa-Kostka – Kraków
Agnieszka Dutka – Nysa
Piotr Gryza – Warszawa
Jolanta Hejduk – Częstochowa
Leszek Jaranowski – Kraków
Adam Kalita – Kraków
Tomasz Kalita – Kraków
Andrzej Kamiński – Tarnowskie Góry
Jan Karandziej – Częstochowa
Ewa Kiślak – Częstochowa
Witold Korona – Częstochowa
Kazimierz Korabiński – Kraków
Maciej Kublikowski – Siedlce
Ola Lamorska - Nowa Ruda
Celina Lichnowska – Nysa
Ryszard Majdzik – Kraków
Krzysztof Musialski – Częstochowa
Marek Muszyński – Wrocław
Ryszard Nikodem – Tarnowskie Góry
Lech Ochnik – Warszawa
Lech Osiak - Tarnowskie Góry
Mariusz Patey – Warszawa
Stanisław Pawlaczyk – Nysa
Anna Rakocz – Częstochowa
Radosław Rozpędowski – Częstochowa
Janusz Sanocki – Nysa
Marian Stach - Kraków
Grzegorz Surdy - Kraków
Eugeniusz Szumiejsko – Wrocław
Marcin Szymański – Kraków
Krystyna Śliwińska – Nowa Ruda
Henryk Wieczorek – Częstochowa
Janusz Wolniak – Wrocław
Grzegorz Wysocki – Warszawa
Anna Zaskórska – Tarnowskie Góry
Jerzy Andrzej Zimny – Częstochowa
Fot. IPN, uczestnicy protestu