PILNE

8 mln na centrum urazowe szpitala w Prokocimiu

02 stycznia 2018 Zdrowie
Autor:  m.s.

Ponad 8 mln złotych trafi to szpitala w Prokocimiu. Kwota zostanie przeznaczona wyposażenie centrum urazowego dla dzieci, które ma powstać do końca  roku. Dzięki temu szybciej i skuteczniej będzie można ratować maluchy z wielonarządowymi urazami.

Dotacja pozwoli na zakup rezonansu magnetycznego i adaptację pomieszczeń na pracownię,  a także dwóch aparatów USG, śródoperacyjnego ramienia C z obrazowaniem 3 D wraz ze stołem operacyjnym z pływającym blatem oraz akcesoriami oraz trzech kardiomonitorów i defibrylatora.

To sprzęt uznany przez specjalistów za podstawowy w diagnostyce i leczeniu najcięższych urazów wielonarządowych. Szpital w Prokocimiu od początku istnienia pełni w regionie rolę centrum urazowego. Dzięki nowej aparaturze zwiększą się nasze możliwości ratowania życia i zdrowia dzieci – zapewnia dr hab. Piotr Wojciechowski, kierownik Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

Centra urazowe będą kompleksowo diagnozowały i leczyły obrażenia wielonarządowe u dzieci i młodzieży bez potrzeby przewożenia pacjentów do różnych ośrodków. Dzięki temu mali pacjenci będą mieli większe szanse na powrót do zdrowia i pełnej sprawności.

Ministerstwo Zdrowia opracowało listę szpitali wytypowanych do pełnienia roli centrów urazowych dla dzieci – na terenie Małopolski wskazano Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie jako kluczową placówkę wieloprofilową.  Pod koniec października została zawarta umowa pomiędzy szpitalem, a Ministerstwem Zdrowia o dofinansowanie tej inwestycji. Każdego roku do krakowskiej placowki  trafia około 120 pacjentów z ciężkimi urazami wielonarządowymi. To są głównie ofiary wypadków komunikacyjnych lub nieszczęśliwych zdarzeń, do których doszło podczas uprawiania sportu lub prac rolniczych.

Na całym świecie centra urazowe dysponują własnym zespołem. W podobny sposób zorganizujemy to u nas. Dyżur w ramach CUD będą pełnić chirurg dziecięcy, anestezjolog, pielęgniarka anestezjologiczna i instrumentariuszka, którzy wspomagać będą zespół SOR , a w sytuacji, kiedy pojawi się pacjent z urazem wielonarządowym będą natychmiast oddelegowani do objęcia go opieką – opisuje doc. Wojciechowski, który będzie odpowiedzialny za kierowanie CUD-em.


Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.