26 lipca 2017 m.s.

85 mln zł dla krakowskich szpitali. Powstaną bloki operacyjne i sale wybudzeń

Zdrowie

Szpital Jana Pawła II, Szpital  im. Rydygiera oraz Krakowskie Centrum Rehabilitacji i Ortopedii – to placówki medyczne, które dzięki pieniądzom unijnym będą mogły niebawem leczyć pacjentów w jeszcze lepszych warunkach.  

Dzięki wsparciu unijnemu w szpitalu Jana Pawła II zostaną utworzone: interdyscyplinarne centrum torakoonkologii i transplantologii oraz centrum leczenia zaawansowanej niewydolności narządowej. W pierwszym z nich ma  powstać nowa sala operacyjna, dodatkowa sala wybudzeń dla bloku operacyjnego oraz pracownia USG. Nowe centrum zyska też nowoczesny sprzęt medyczny, w tym rezonans magnetyczny i aparat RTG.

Natomiast centrum leczenia zaawansowanej niewydolności narządowej zostanie wyposażone w sprzęt medyczny i IT. Dzięki rozbudowie nowe pokoje zyskają pacjenci i lekarze. Powstanie również dodatkowa sala intensywnego nadzoru. Wartość obu projektów to prawie 45,5 mln zł, z czego dofinansowanie unijne pokryje ponad 36 mln zł.

Krakowski szpital im. Rydygiera otrzymał 12 mln zł na utworzenie centrum macierzyństwa i medycyny kobiet. Dzięki temu przyszłe mamy wkrótce będą mogły korzystać z wyremontowanych pomieszczeń ginekologiczno–położniczych. Dodatkowo zadbano też o aspekt ekologiczny uwzględniając w projekcie montaż systemu oszczędnego gospodarowania energią i wodą. Szpital zyska też nowy sprzęt medyczny, aparaturę i urządzenia IT, które usprawnią i przyspieszą dostęp do specjalistycznych świadczeń diagnostyczno – leczniczych. Koszt wszystkich prac to 15,7 mln zł.

Z kolei Krakowskie Centrum Rehabilitacji i Ortopedii dzięki ponad 19 mln zł unijnego dofinansowania rozszerzy swoją działalność. Dzięki przebudowie powstanie nowy blok operacyjny na trzy sale oraz nowa sala wybudzeniowa. Ponadto placówka zyska nowe pracownie RTG i USG. W budynku nie zabraknie również izby przyjęć, banku krwi, nowych sal dla pacjentów oraz izolatek. W ramach inwestycji zostanie zakupiona niezbędna aparatura medyczna, sale zostaną odpowiednio doposażone i przystosowane do potrzeb pacjentów, a cały obiekt zostanie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Koszt realizacji projektu to 24 mln zł. 

W sumie zostaną zrealizowane cztery projekty o łącznej wartości ponad 85 mln zł, z czego 67,5 mln zł to dofinansowanie unijne.

- Zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego naszych mieszkańców to jeden z priorytetów samorządu województwa małopolskiego. Dlatego dokładamy wszelkich starań, aby szpitale leczyły na najwyższym poziomie i z wykorzystaniem najlepszego sprzętu. Cieszę się, że placówki chcą ciągle się rozwijać i tworzą kolejne oddziały dostosowane do zmieniających się potrzeb czy sytuacji demograficznej – przekonuje wicemarszałek Wojciech Kozak. 

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.