PILNE

Arcelor Mittal z prezentami dla "Żeromskiego" i pacjentów

12 kwietnia 2019 Zdrowie
Jakub Kot

Redaktor Naczelny

Oddział okulistyczny Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego wzbogacił się o nowoczesny aparat USG. Sprzęt znacznie podniesie jakość diagnozowania i leczenia dzieci oraz dorosłych. Prezent od krakowskiej huty Arcelor-Mittal Poland i Hutniczej Fundacji Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej jest wart 125 tys. zł. 

Zakupione USG to sprzęt najwyższej klasy. Ma szerokie zastosowanie w różnych obszarach diagnostycznych. Wyposażony jest w kilka głowic, co pozwala na doskonałą wizualizację struktur gałki ocznej i oczodołu, gwarantuje szybkie i trafne postawienie diagnozy oraz skuteczne leczenie.

- Przy użyciu nowego sprzętu będziemy mogli diagnozować liczne patologie w obrębie ciała szklistego, siatkówki oraz nerwu wzrokowego - mówi dr n. med. Małgorzata Woś, ordynator oddziału okulistyki w "Żeromskim". - Przydatny jest też w monitorowaniu stanów takich jak krótkowzroczność u dzieci i młodzieży czy pęczniejąca soczewka u osób starszych - dodaje.

Do aparatu USG podłączona jest również specjalna głowica biomikroskopowa, która emituje skondensowaną wiązkę ultradźwięków o bardzo wysokiej częstotliwości. Ultrabiomikroskopia jest niezastąpionym, nowoczesnym badaniem przedniego odcinka oka, pozwala na diagnostykę zmian chorobowych niewykrywalnych przez inne typy aparatury i uzyskanie rzeczywistych obrazów. Wykorzystywana jest przy zmianach pourazowych, guzach przedniego odcinka, jaskry, zmian w obrębie soczewki. Umożliwia diagnostykę chorób obejmujących ten odcinek gałki ocznej, które nie są możliwe w wykryciu z wykorzystaniem innych metod.

Krakowska huta ArcelorMittal Poland od lat wspiera Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego w Nowej Hucie. W ciągu ostatniej dekady przekazała na ten cel łącznie 200 tys. zł. Dzięki tym funduszom zakupiono już dla Oddziału Okulistycznego laser diodowy do fotokoagulacji z lampą szczelinową oraz zamontowano system monitoringu szpitala.

Oddział Okulistyczny prężnie się rozwija, lekarze wykonują pełny zakres zabiegów okulistycznych. - Oprócz operacji usunięcia zaćmy, wprowadzamy nowe techniki i zabiegi operacyjne (witrektomie, zabiegi przeciwjaskrowe, iniekcje doszklistowe. Jako jedyni w regionie i nieliczni w kraju wprowadziliśmy zabieg laserowego leczenia niedrożności dróg łzowych u dzieci i dorosłych w ramach kontraktu NFZ - zaznacza dr Woś. 


Fot. materiały prasowe

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.