PILNE

"Automatyczny antyterrorysta" na lotnisku w Balicach

13 grudnia 2017 Miasto
Autor:  m.s.

Placówka Straży Granicznej w Krakowie-Balicach zyskała robota pirotechnicznego IBIS – PIAP” potocznie zwanego „automatycznym antyterrorystą”. Ma podnieść poziom bezpieczeństwa na krakowskim lotnisku.

W portach lotniczych całego świata pozostawione bez opieki bagaże i podejrzane przedmioty są poważnym źródłem zagrożenia bezpieczeństwa. Tylko w tym roku na podkrakowskim lotnisku było ich blisko 150. Każdy z nich może być źródłem potencjalnego zagrożenia bombowego i wymaga natychmiastowej reakcji ze strony pirotechników, niejednokrotnie narażających własne zdrowie i życie.

W Placówce Straży Granicznej w Krakowie - Balicach  funkcjonariusze dysponowali  dotychczas: przenośną prześwietlarką rentgenowską, antywybuchowymi kombinezonami, beczką pirotechniczną i robotem pirotechnicznym o mniejszych gabarytach i możliwościach. Nowy robot IBIS – PIAP to już wsparcie światowej klasy.

- Naszym wspólnym celem jest dbanie o bezpieczeństwo Polaków. Właśnie dlatego zdecydowałem się przekazać Straży Granicznej kolejne urządzenie, które podniesie poziom bezpieczeństwa w Porcie Lotniczym w Balicach - powiedział Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik.

  Robot – antyterrorysta to zaawansowany technologicznie, sterowany bezprzewodowo sześciokołowy pojazd polskiej produkcji, wyposażony w długi wielofunkcyjny wysięgnik (ramię o rozpiętości 3 metrów w pionie i ponad 2,5 metra w poziomie).

315 kilogramowe urządzenie może przemieszczać się z prędkością ponad 10 kilometrów na godzinę, przystosowany jest to pracy w różnych temperaturach i w różnych warunkach pogodowych, potrafi pracować w terenie o nachyleniu do 30 stopni.

- Taki robot w sytuacjach zagrożenia życia będzie dla nas olbrzymim wsparciem, podniesie 50-kilogramowy bagaż, a nawet potrafi odciągnąć pirotechnika lub pojazd ze strefy bezpośredniego zagrożenia, nie narażając innych osób – podkreśla kapitan Artur Moskalik - funkcjonariusz Straży Granicznej.

IBIS to bezcenny partner dla funkcjonariuszy, może ocalić ludzkie życie – lepiej jednak byłoby nie przekonywać się o jego możliwościach w kryzysowej sytuacji .

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.