PILNE

Autor pomnika AK pisze list do prezydenta

03 lipca 2019 Miasto
Jakub Kot

Redaktor Naczelny

Po konsultacjach społecznych dotyczących formy i lokalizacji pomnika upamiętniającego żołnierzy AK, autor projektu Alexander Smaga napisał list do prezydenta Jacka Majchrowskiego. 

Poniżej pełna treść listu. 

"Znamy wyniki konsultacji społecznych nt. Pomnika AK w Krakowie. Inicjator pomnika Przewodniczący budowy Pomnika AK, Honorowy Obywatel Miasta Krakowa, żołnierz AK, prof. arch. inż.  Stanisław Juchnowicz  poinformował mnie o wynikach.

W związku z tym mamy parę pytań czekamy na ostateczne wyniki ale widać wyraźnie, że zdecydowana większość jest za lokalizacją na Bulwarze Czerwieńskim dla Pomnika AK "Wstęga Pamięci". 

Jak wiadomo obchodzimy w tym roku bardzo ważne rocznice 75 Powstania Warszawskiego, 80 rocznicę Wybuchu II Wojny Światowej, 75 Powstania Polskiego Państwa Podziemnego. W interesie Kombatantów leży, abyśmy razem obchodzili jedną z tych rocznic z ceremonią odsłonięcia pomnika AK. Każdy wie,  że to prawdopodobnie ostatnie duże uroczystości z udziałem weteranów!

Czy pamięć o Armii Krajowej nie jest za poważna, aby została wykorzystana do kolejnych socjotechnicznych eksperymentów głównego autora konsultacji społecznych Pana radnego Maślony? Mieszkańcy już kilkakrotnie dali swoją odpowiedź na to pytanie.

Powtarzam w tym kontekście słowa Pana radnego Maślony, który głosi, że należy za każdą cenę słuchać głos mieszkańców. I radny  dostał odpowiedź. Mieszkańcy potwierdzili formę i lokalizację co oznacza, że nie ma więcej podstawy do dalszego budowania kontrowersji.

Oznacza to także to, że sprzeciw Pana Maślony i Wantucha, którego rezultatem była blokada powstania pomnika AK na Bulwarze Czerwieńskim był całkowicie nieuzasadniony i przedwczesny.  Powstaje pytanie z jakich powodów Pan Prezydent Majchrowski zgodził się w końcu na "atomową opcję" na propozycje panelu obywatelskiego autorstwa P. Radnego Maślony? Środowisko kombatantów twierdzi, że niektórzy politycy już się dosyć wypromowali na ich plecach. Po co więc ten panel?  Politycy o profilu P. Maślony i P. Wantucha mieli już swoje 15 minut a teraz powinno się pojawić zielone światło dla upamiętnienia ponadpartyjnego wojska polskiego AK.

Lato powinno dać czas na refleksje i w rezultacie wycofanie decyzji o przeprowadzeniu drogiego panelu. Weterani i darczyńcy z akcji "Polak Potrafi" pytają dlaczego Pan Prezydent teraz nie przystępuje do realizacji projektu pomnika?   Powtarzam pytanie po co jeszcze panel obywatelski za drogie pieniądze podatnika skoro mieszkańcy się już wypowiadali aż trzy razy? Jeśli Pan Prezydent życzy sobie jakieś zmiany w projekcie, to można je wprowadzić w trakcie budowy w ramach nadzoru autorskiego. Jak wiadomo dokumentacja architektoniczna-rzeźbiarska miasto nic nie kosztowała. A przypominam tu, że miasto ją otrzymało od Fundacji Wstęga Pamięci jako dar. Przy naszym ostatnim spotkaniu nie było w ogóle mowy o panelu obywatelskim i wylosowaniu mieszkańców. Kto gwarantuje jego obiektywne przeprowadzenie? Koszty za panel ponosi podatnik. Natomiast koszty za dokumentację ponieśli uczestnicy Akcji "Polak Potrafi", którzy już za długo oczekują na wywiązanie się z obietnicy, którą Pan Prezydent dał kombatantom. 

Pragnę przypomnieć że miasto Kraków jako obdarowany stało się beneficjentem dokumentacji. Nie zapomnijmy, że częścią darowizny jest słup świata, który został już zakupiony przez Instytut Pamięci Narodowej w przekonaniu że pomnik powstanie w roku najważniejszych rocznic Polski. Kombatanci chcieliby odsłonić pomnik na jedną z tych rocznic a nie mają już żadnej ochotę na kolejny panel. Im dłużej odwleczona zostaje realizacja gotowego już projektu, tym większe będą szkody społeczne. Ich marzeniem jest, aby napisać wspólnie z Panem Prezydentem prof. Jackiem Majchrowskim historię. Mamy nadzieje, że leży to również w interesie Pana Prezydenta. W obliczu ostatniego rezultatu konsultacji, nie można już zarzucić Panu Prezydentowi, że nie zapytał mieszkańców o ich zdanie. Konsultacje potwierdziły, że większość mieszkańców tylko Krakowa jest za zaproponowaną przez ŚZŻAK formą i lokalizacją, zgodnie z uchwałami RMK z roku 2010 - 2012. Zwracamy się o jak najszybsze zakończenie i przystąpienie do realizacji. 

W związku z tym proszę uprzejmie o krótkie spotkanie robocze w wyżej wymienionej kwestii aneksu do umowy o darowizny projektu i dokumentacji pomnika AK. Poprzednia umowa wygasła. Nasz prawnik przygotował aneks do umowy. Czy mogę się z Panem spotkać i go omówić? Jak widać jest dużo pytań. Prosimy o odpowiedzi.  

Z wyrazem szacunku - Alexander Smaga Dipl-Ing. Arch. Msc."



Fot. materiały prasowe 

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.