PILNE

Będziemy mieć w mieście nową ulicę

06 grudnia 2018 Inwestycje
Jakub Kot

Redaktor Naczelny

W ogłoszonym przez Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie przetargu na zaprojektowanie i uzyskanie decyzji ZRID dla budowy ulicy ul. 8 Pułku Ułanów wpłynęło sześć ofert. O tym, kto przygotuje dokumentację dla nowej ulicy, która połączy ul. Zawiłą ze skrzyżowaniem ul. Grota Roweckiego, Brożka i Kapelanka, dowiemy się na początku przyszłego roku. 

- Obecnie analizujemy propozycje, jakie zgłosili oferenci. Decyzja komisji przetargowej powinna zapaść na początku przyszłego roku - informuje Janina Pokrywa, dyrektor ZIM w Krakowie. 

Przypomnijmy, że w tym roku ZIM próbował dwukrotnie wyłonić firmę, która zrealizuje ul. 8 Pułku Ułanów w trybie "zaprojektuj i wybuduj". W obu przypadkach przetargi musiały zostać unieważnione z uwagi na zbyt wysoką cenę, jaką proponował jedyny zgłaszający się oferent. - Dlatego też, mając na uwadze aktualną sytuację na rynku budowlanym w Polsce, zmieniliśmy formułę realizacji ul. 8 Pułku Ułanów. Najpierw chcemy przygotować dokumentację projektową i uzyskać ZRID, a następnie szukać wykonawcy dla tego zadania - zaznacza Pokrywa.

Nowa droga, która połączy ul. Zawiłą ze skrzyżowaniem ul. Kapelanka - Brożka - Grota Roweckiego, ma za zadanie poprawić obsługę komunikacyjną w południowo-zachodniej części Krakowa. Takie rozwiązanie poprawi komfort podróżowania mieszkańców na granicy dzielnic VIII i IX, odciążając przede wszystkim ulicę Kobierzyńską, a także Zakopiańską. W ramach inwestycji zostanie wybudowana 2,7 km tzw. droga zbiorcza (po jednym pasie w każdą ze stron).

Dzięki inwestycji wzbogaci się też sieć dróg rowerowych. Osoby podróżujące jednośladami zyskają szybkie połączenie z centrum miasta, bowiem wzdłuż ul. 8 Pułku Ułanów powstanie ścieżka rowerowa. W ramach zadania powstaną oczywiście chodniki, przebudowana będzie infrastruktura techniczna. Z zakresu zamówienia wyłączony jest odcinek ul. 8 Pułku Ułanów, który zostanie zrealizowany w ramach Trasy Łagiewnickiej.

Ul. 8 Pułku Ułanów ma mieć charakter drogi międzyosiedlowej, nie będzie więc to szeroka arteria komunikacyjna. - Stąd chcemy, by w ramach projektu zastosowanych zostało jak najwięcej rozwiązań przyjaznych dla mieszkańców, przede wszystkim w zakresie zieleni. Liczymy, że powstanie jedna z pierwszych dróg w Krakowie o nieco innym spojrzeniu na kształtowanie przestrzenne - mówi dyrektor ZIM w Krakowie. Dlatego projekt nowej drogi będzie powstawał w ścisłym uzgodnieniu i wedle wytycznych Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.


Fot. ZIM

Źródło: krakow.pl

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.