Centrum zarządzania działającą od początku tego roku Biblioteką Kraków mieści się obecnie w dawnym budynku Dworca PKP. Być może już za parę lat cały zespół instytucji przeniesie się na ul. Krakowską, gdzie powstać ma jej nowa siedziba. Już teraz rozbudowywany jest jednak program kulturalny Biblioteki Kraków. Jednym z jego elementów jest rozpoczynający się Tydzień Bibliotek.
- Celem Biblioteki Kraków jest opracowanie jednolitego, spójnego programu kulturalnego i utrwalanie jej wizerunku jako instytucji otwartej, która zapewnia szeroki dostęp do rzetelnej informacji, ciekawych, różnorodnych zbiorów oraz wydarzeń – zaznaczyła Izabela Ronkiewicz-Brągiel, Zastępca Dyrektora ds. merytorycznych, podczas konferencji omawiającej najbliższe plany instytucji powstałej na początku roku z połączenia czterech bibliotek dzielnicowych. Jednym z tego rodzaju wydarzeń jest trwający w dniach 8-15 maja Tydzień Bibliotek.
W ramach 14. edycji imprezy, której hasło przewodnie brzmi „Biblioteka. Oczywiście!”, odbędzie się ponad 80 wydarzeń (bezpłatnych, na wybrane obowiązywać będzie rejestracja). Zaplanowano m.in. lekcje biblioteczne przybliżające historię pisma, druku, książki, bibliotek oraz zbiorów bibliotecznych i zasad korzystania z nich. Planowana jest również organizacja Nocy w Bibliotece skierowanej do uczniów klas czwartych i piątych szkół podstawowych, która przygotowana zostanie na motywach Alicji w Krainie Czarów.
W programie znajdą się również spotkania z pisarzami, badaczami czy ilustratorami i projektantami książek. Wśród gości pojawią się m.in. z Anna Janko, Barbara Gawryluk, Łukasz Dębski, Joanną Pypłacz czy Grażyna Bąkiewicz. W Parku Ratuszowym w Nowej Hucie będzie można również wziąć udział w Wielopokoleniowym Czytaniu. Śmiałkowie, którzy lubią czytelnicze niespodzianki, na pewno chętnie wezmą udział w akcji „Nie oceniaj książki po okładce” i wypożyczą publikacje z zasłoniętą okładką i tytułem.
Przedstawiciele Biblioteki Kraków przybliżyli również plany związane z nową siedzibą instytucji, którą będzie dawny Zajazd Kazimierski. Jego remont ma pochłonąć około 40 mln złotych. Kwota ta może wzrosnąć o 1/3 z uwagi na charakter i stan obiektu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budynek będzie gotowy za 3 lata.
Znajdzie się w nim ogólnodostępna wypożyczalnia, jak i ta przeznaczona specjalnie dla dzieci. Od strony ul. Krakowskiej planowana jest także niewielka kawiarnia, a przy ul. Węgłowej wypożyczalnia muzyczna oraz wydawnictw obcojęzycznych.
W budynku mieścić się będą także sale konferencyjne i warsztatowe, jak również pomieszczenia poświęcone pisarzom związanym z Krakowem – Stanisławowi Lemowi, Wisławie Szymborskiej, Czesławowi Miłoszowi czy Sławomirowi Mrożkowi. Jak podkreślił Stanisław Dziedzic, dyrektor Biblioteki Kraków, rozpoczęto już rozmowy na ten temat z przedstawicielami rodzin twórców.
Zintensyfikowaniu działań wokół głównej siedziby towarzyszyć będzie również tworzenie nowych filii w miejscach, w których brakuje tego typu placówek, np. na terenie Płaszowa, w okolicy osiedla Ruczaj, przy ul. Przyzby oraz ul. Zalesie. Biblioteka Kraków przejmie również zarządzanie Klubem Dziennikarzy "Pod Gruszką".
Szczegółowe informacje na stronie www.biblioteka.krakow.pl
Zdjęcia: News.Krakow.pl