PILNE

Biją się o 100 tysięcy dolarów. Najbardziej skorzysta na tym Kraków

26 wrzesnia 2017 Zdrowie
Autor:  Anna Kolet-Iciek

Wynalazcy z całego świata próbują znaleźć sposób na pokonanie smogu. Ich pomysły wkrótce zostaną zaprezentowane w Polsce, a zwycięski projekt ma zostać zrealizowany w Krakowie.

Do udziału w tegorocznym Smogathonie, czyli imprezy, podczas której uczestnicy szukają nowych i niekonwencjonalnych metod walki ze smogiem, zgłosiło się 120 zespołów z całego świata.

Do finału, który odbędzie się w Krakowie pod koniec listopada, przejdzie 12 najlepszych drużyn. Jedna z nich otrzyma nagrodę w wysokości 100 tys. dolarów, z zastrzeżeniem, że 75 proc. tej kwoty musi zostać przeznaczone na wdrożenie zwycięskiego projektu w Krakowie.

Pierwsze pomysły na walkę ze smogiem już zostały zaprezentowane. Wśród nich jest m.in. pomysł rodem z Indii. Tamtejsi naukowcy postanowili przerobić smog na farbę i atrament. Dzięki urządzeniom zamontowanym na rurach wydechowych samochodów zespół uzyskuje sadzę. Oczyszcza ją z metali ciężkich i materiałów rakotwórczych. Następnie miesza z różnymi substancjami, uzyskując farby i atrament, z których malowane są murale, produkowane długopisy, farby olejne i spraye. Przy produkcji jednego długopisu przetwarza się zanieczyszczenia powstałe w wyniku półgodzinnej jazdy samochodem.

Holender Daan Roosegaarde zaprojektował z kolei rower z systemem zasysającym zanieczyszczenia i uwalniającym czyste powietrze. Do działania nie trzeba dodatkowego zasilania, wystarczy siła mięśni rowerzysty. Wcześniej Holender zaprojektował również antysmogową wieżę. Pierwsza stanęła w Rotterdamie, działa na zasadzie zbliżonej do technologii, którą później wykorzystano przy tworzeniu rowerów. Siedmiometrowa wieża filtruje nawet 30 000 metrów sześciennych powietrza w ciągu godziny i pochłania do 70 proc. zanieczyszczeń.

Wynalazcy z Afganistanu chcą wprowadzić na rynek wielofunkcyjny panel HyperGenerator, który ma być montowany na dachach budynków. Urządzenie nie tylko pozwoli na oczyszczenie powietrza (twórcy deklarują do 99.7 proc. skuteczności), ale też uzyskanie 2,5 Kw energii elektrycznej w ciągu godziny, dzięki technologii wiatrowej i baterii słonecznej. To jednak nie wszystko. Technologie zastosowane w HyperGenerator umożliwią pozyskanie 500 litrów wody pitnej w ciągu dnia.

Wraca również pomysł berlińskiego startupu, który zwyciężył w ubiegłorocznej edycji Smogathonu. To wypełnione mchem czterometrowe ściany, które są w stanie oczyszczać powietrze z wydajnością porównywalną do 275 drzew. Instalacja posiada inteligentny system nawadniania, a potrzebną energię elektryczną pobiera z promieni słonecznych. Takie ściany stoją już m.in. w niemieckich, francuskich czy holenderskich miastach.

Półfinały tegorocznego Smogathonu odbędą się w Warszawie (9 października o godz. 18:30 w Campus Warsaw - A Google Space, ul. Ząbkowska 33C), USA, Hongkongu, Indiach i Wielkiej Brytanii. Wielki finał połączony z międzynarodową konferencją o zanieczyszczeniu powietrza Global Clean Air Summit odbędzie się 25-27 listopada w Krakowie. Na wydarzenie można rezerwować bezpłatne wejściówki. 
Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.