PILNE

Budowa Małopolskiego Centrum Nauki zablokowana. Co dalej z projektem i środkami pozyskanymi na jego realizację?

07 wrzesnia 2020 Inwestycje
Autor:  Zuzanna Dziadowiec

Fot. Materiały informacyjne

Edukacyjna placówka dla młodzieży, ale też teren relaksu dla mieszkańców. Czy w Krakowie powstanie Małopolskie Centrum Nauki? Projekt stanął w miejscu, a zwolennicy utworzyli w tej sprawie petycję.

Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon to obecnie jedna z najważniejszych inwestycji dla Krakowa i Małopolski. Szansa na jego zbudowanie pojawiła się kilka lat temu, kiedy udało się pozyskać fundusze unijne w kwocie blisko 150 mln zł, ustalić lokalizację na zdewastowanym terenie w okolicach pasa startowego w Czyżynach oraz  stworzyć projekt architektoniczny, który wpisuje się w te okolice.

Koncepcja projektowa zakłada, że w budynku centrum znajdzie się interaktywna ekspozycja z setką stanowisk poświęconych człowiekowi - od jego zdrowia, przez życie społeczne, świat który go otacza i który człowiek zmienia, po twórczość i prognozy przyszłości. W budynku centrum będą funkcjonowały także doskonale wyposażone pracownie - laboratoria, w których na własne oczy będzie się można przekonać, że świat jest ciekawy, wspaniały i wart poznania.

Cogiteon to jednak nie tylko przestrzenie edukacji XXI wieku, to także wielki park z setkami drzew i krzewów, ogród na dachu, naukowy plac zabaw i aleja odkrywców. To wielki teren relaksu, spacerów i piknikowania, wpisujący się w charakter dawnego lotniska i jego okolic. Teren ma być otwarty oraz bezpłatnie dostępny dla wszystkich, w szczególności dla mieszkańców sąsiednich osiedli.

Okazuje się jednak, że budowa centrum może się nie odbyć. Decyzją Wojewódzkiej Małopolskiej Konserwator Zabytków z końcem sierpnia rozpoczęto procedurę wpisania "krajobrazu kulturowego pola wzlotów po zachodniej części pasa owego dawnego lotniska", czyli terenów, gdzie stworzony ma być Cogiteon, do rejestru zabytków. Oznacza to wstrzymanie wszelkich prac, a w konsekwencji stratę unijnych dotacji. A przetarg na budowę już się rozpoczął. Co więc stanie się z planami budowy?

By uratować projekt powstała petycja, którą może podpisać każdy mieszkaniec. Jej autorzy apelują w niej o kontynuację prac według wcześniej założonych planów oraz o poszukanie takich rozwiązań, które umożliwią powstanie centrum nauki tam, gdzie przez lata planowano jego stworzenie, przy wykorzystaniu środków finansowych pozyskanych z Unii Europejskiej i w założonym wcześniej terminie otwarcia.

Link do petycji: https://www.petycjeonline.com/tak-dla-cogiteon

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.