Jeszcze tylko dziś do końca dnia można zgłaszać swoje projekty do Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa. A jak to wszystko się zaczęło? Skąd pomysł żeby w ręce mieszkańców oddać pieniądze z miejskiego budżetu? Jaka jest idea BO?
Budżet obywatelski jest jedną ze współczesnych form partycypacji obywatelskiej. Po raz pierwszy budżet obywatelski wprowadzono w brazylijskim mieście Porto Alegre w 1989. W Europie ten, jakże korzystny pomysł początkowo podchwyciły Wielka Brytania, Francja, Włochy, Niemcy i Hiszpania. W Polsce pionierskim miastem był Sopot. Metoda realizacji budżetu obywatelskiego w wielu polskich miastach jest podobna. Jednak każdy samorząd stosuje określone modyfikacje zależne od swoich potrzeb.
Dla władz miasta nie ma przecież nic lepszego niż zadowoleni mieszkańcy, mogący samodzielnie decydować w co zainwestować cześć budżetu ich miasta. Dzięki budżetowi partycypacyjnemu w przestrzeni miejskiej - osiedlach i dzielnicach powstaje dokładnie to, czego potrzebują krakowianie.
Wprowadzenie budżetu obywatelskiego podzielone jest na kilka etapów. Jednym z nich jest organizacja spotkań informacyjno-konsultacyjnych dzięki którym zostaną rozpoznane potrzeby mieszkańców w obszarach związanych m.in. z przestrzenią miejską, zielenią, ochroną środowiska, infrastrukturą, sportem, zdrowiem, czy bezpieczeństwem.
To także dialog z mieszkańcami którego celem jest zainspirowanie mieszkańców do namysłu nad lokalnymi potrzebami. Kolejnym etapem jest proces składania propozycji zadań. Następnie projekty do budżetu obywatelskiego zostaną już zweryfikowane pod względem formalnym oraz merytoryczno-prawnym przez miejskie jednostki organizacyjne, a także niektóre Wydziały Urzędu Miasta. W końcu zostaną one podane pod głosowanie. Wyłoni ono te z nich, które będą realizowane od przyszłego roku.
Budżet Obywatelski miasta Krakowa ma za sobą V edycji w ramach których do realizacji zostało wybranych przez mieszkańców Krakowa 482 zadań o charakterze dzielnicowym i ogólnomiejskim z poddanych do głosowania 2054 projektów. W tegorocznej VI edycji przeznaczono ok. 30 mln zł na realizacje zadań na rok 2020. Szczegółowe informacje na temat budżetu obywatelskiego miasta Krakowa znajdują się na stronie: www.budzet.krakow.pl
Fot. materiały prasowe