PILNE

Budżet Obywatelski - więcej pieniędzy i nowe terminy

16 marca 2019 Miasto
Jakub Kot

Redaktor Naczelny

Nieco inaczej niż do tej pory będzie wyglądać tegoroczna edycja budżetu obywatelskiego. Na ostatniej sesji radni przyjęli jego regulamin i harmonogram. Co się zmienia? Przede wszystkim terminy - składania wniosków i głosowania. Będzie o co walczyć, bo zarówno w dzielnicach, jak i na zadania ogólnomiejskie jest więcej pieniędzy - łącznie 30 mln zł.  

W Krakowie już od pięciu lat mieszkańcy mogą decydować, na co przeznaczyć części miejskiego budżetu, przez co mają bezpośredni wpływ na to, jak na co dzień wygląda i funkcjonuje. W ramach wszystkich edycji budżetu obywatelskiego do realizacji zostało wybranych 482 zadań o charakterze dzielnicowym i ogólnomiejskim z poddanych pod głosowanie 2054 projektów.

Już niebawem każdy, kto ma pomysł na to, jak ożywić swoją dzielnicę albo zrealizować większe przedsięwzięcie w mieście będzie mógł się do tego przygotować. Już w kwietniu prowadzone będą spotkania informacyjne, które pomogą rozwiać wszelkie wątpliwości co do zasad funkcjonowania budżetu obywatelskiego. Z kolei w maju czekają nas maratony pisania wniosków - pod każdym musi się podpisać minimum 15 osób. We wrześniu - po ocenie formalno-prawnej zgłoszonych pomysłów i rozpatrzeniu uwag - poznamy listę propozycji, na którą będzie można głosować w październiku. Ogłoszenie zwycięskich projektów zaplanowano na koniec października, a ich realizację na przyszły rok. Zarówno etap składania wniosków, jak i głosowania tradycyjnie poprzedzą kampanie edukacyjno-informacyjne.

Tymczasem do piątku, 12 kwietnia do Urzędu Miasta Krakowa uczniowie ósmej klasy szkoły podstawowej lub szkoły ponadpodstawowej mogą zgłaszać swoje kandydatury na młodzieżowego ambasadora budżetu obywatelskiego.

Wybrani kandydaci zostaną przeszkoleni z zasad tworzenia wniosków do budżetu obywatelskiego i każdy z nich otrzyma certyfikat poświadczający tę umiejętność. Później młodzi ambasadorzy będą mogli dzielić się tą wiedzą z koleżankami i kolegami w swoich szkołach. Ambasadorzy będą mieli ważne zadanie - informowania i wspierania swoich rówieśników w czasie składania wniosków i potem głosowania.

Szczegóły dotyczące naboru znajdują się na stronach: mlodziez.krakow.pl,budzet.krakow.pl ibip.krakow.pl.


Fot. Magiczny Kraków

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.