W dzisiejszych czasach, dobie wszędobylskiej technologii, praktycznie każdy z nas posiada smartfona. Nie służą nam one tylko do dzwonienia i kontaktu z bliskimi. Tysiące dostępnych aplikacji pomaga nam nawet w codziennym funkcjonowaniu. Bez wielu z nich nie wyobrażamy sobie już nawet życia. Oto kilka przydatnych aplikacji na smartfony... związanych z Krakowem, nie tylko dla turystów ale też i mieszkańców.
1. "Krakow.pl"
Aplikacja działa offline - po pobraniu użytkownik nie jest więc narażony na koszty transferu danych. Jeśli jednak chcemy pobrać najnowsze informacje, na temat np. wydarzeń w mieście - możemy to zrobić w każdej chwili. "Kraków.pl" został podzielony na kategorie, w każdej znajdziemy istotne wiadomości na temat miasta - od kulturalnych wydarzeń, które aktualnie mają miejsce, po informacje drogowe. Ponadto aplikacja została wyposażona w funkcję wysyłania powiadomień PUSH - użytkownicy aplikacji na ekrany swoich urządzeń dostają krótkie informacje tekstowe.
2. "Powietrze Kraków"
Aplikacja ma trzy podstawowe funkcje. Pokazuje aktualny stan powietrza (średnią dla miasta) z możliwością wyboru konkretnej stacji pomiarowej. Informacje liczbowe są ilustrowane ikonkami, które rekomendują dany rodzaj ruchu. W aplikacji jest również baza wiedzy, informację o zanieczyszczeniach, podjęte działania w walce ze smogiem. Aplikacja ma też możliwość wysyłania raportów. Jeśli użytkownik widzi dziwny dym, palone śmieci to może z aplikacji wysłać automatycznie zdjęcie z lokalizacją takiego paleniska.
3. "O!strzegator"
Która ulica jest w remoncie? Do kiedy trwa objazd? Gdzie w najbliższych dniach natrafimy na zmiany w organizacji ruchu? Aplikacja opiera się na systemie geolokalizacji. Oznacza to, że nadawca ma możliwość zdefiniowania obszaru, dla którego przeznaczona jest dana wiadomość. Może to być województwo, miasto, dzielnica lub dowolny wielokąt zaznaczony na mapie. Wiadomość w ciągu kilku sekund dotrze do wszystkich użytkowników, znajdujących się na zdefiniowanym obszarze. Każdy może też dodać własne lokalizacje, dla których chciałby otrzymywać komunikaty, nawet gdy się tam nie znajduje. Możemy więc być na bieżąco z tym, co dzieje się w okolicy naszego domu, gdy jesteśmy w podróży czy pracy. Przy uruchomieniu można wybrać kategorie tematyczne, np.: Transport i komunikacja, Awarie, Jakość powietrza w Twojej okolicy, Ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne, Wydarzenia w Twoim mieście.
4. "Kraków w Zieleni"
Aplikacja Zarządu Zieleni Miejskiej stanowiąca swoisty przewodnik po krakowskich parkach i terenach zieleni. Przy pomocy aplikacji będzie można znaleźć informacje o historii miejskich parków, atrakcjach jak również odbywających się wydarzeniach. Dzięki interaktywnej mapie i kalendarzowi imprez narzędzie to stanowi podręczny przewodnik po krakowskiej zieleni
5. "Collectively"
Kolejna aplikacja Zarządu Zieleni Miejskiej. Daje ona możliwość zgłaszania problemów i pomysłów na zagospodarowanie przestrzeni. Aplikację mobilną promuje hasło "Moje miasto - moja sprawa". Pozwala mieszkańcom zgłaszać sprawy wymagające interwencji Zarządu Zieleni Miejskiej, np. wywóz śmieci czy posprzątanie danego obszaru. Aplikacja jest łatwa w obsłudze i daje możliwość szczegółowo sprawdzić działania użytkowników. Jak zapewnia ZZM, platforma w przyszłości ma się rozwijać i mieć dodatkowe funkcje, m.in. automatyczną współpracę z kolejnymi instytucjami, automatyczną kwalifikację zgłoszeń.
6. "Skarby blisko Krakowa"
to przewodnik mobilny po atrakcjach turystycznych czterech podkrakowskich gmin: Czernichowa, Mogilan, Skawiny oraz Świątnik Górnych. Najpiękniejsze kościoły, dwory, muzea, rezerwaty przyrody oraz inne ciekawe miejsca regionu zostały szczegółowo opisane właśnie jako "skarby", pozostające często w cieniu Królewskiego Miasta, a przecież warte wydobycia i podziwiania. Ich zwiedzanie zaproponowano w kluczu dwunastu szlaków tematycznych. Poszczególne szlaki podpowiadają, gdzie znajdziemy największe atrakcje sakralne, przyrodnicze lub inne, jak na przykład najpiękniejsze punkty widokowe. Dla tych, którzy wolą aktywny sposób spędzania czasu, proponuje trzydzieści tras rowerowych, pieszych i konnych. Z myślą o licznie odwiedzających Małopolskę turystach zagranicznych projekt powstał w aż czterech językach: polskim, angielskim, niemieckim i francuskim.
7. "Kraków dla niepełnosprawnych"
Rozbudowany i użyteczny przewodnik po najciekawszych miejscach Krakowa, z dołączonymi informacjami na temat dostępności obiektów dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz udogodnień oferowanych osobom z problemami ze wzrokiem lub słuchem. Dzięki systemowi powiadomień o obiektach w pobliżu oraz automatycznemu odtwarzaniu audio użytkownik może zwiedzać Kraków i słuchać o jego zabytkach, nie wyciągając telefonu z kieszeni.
8. "Smogo Bilety Kraków"
Aplikacja monitoruje smog w Krakowie (stężenie pyłu PM10) i powiadamia czy danego i kolejnego dnia została wprowadzona darmowa komunikacja MPK dla kierowców. Dodatkowo aplikacje podaje informację o skutkach zdrowotnych ostatnich pomiarów jakości powietrza z wybranej stacji oraz o narażeniu wrażliwych grup społeczeństwa.
Znacie może jakieś inne, warte polecenia aplikacje?
Fot. Pixabay