Prezydent Juliusz Leo stoi oparty o blat biurka i pochyla się nad mapą Krakowa. Rzeźba montowana jest na skwerze u zbiegu ul. Józefińskiej i Nadwiślańskiej, obok kładki Bernatka. Uroczyste odsłonięcie pomnika zaplanowane jest na wtorek ( 20 lutego), na dzień przed setną rocznicę śmierci prezydenta Lea.
Projekt pomnika został wybrany w konkursie rzeźbiarsko-architektonicznym, w którym uczestniczyło siedmiu artystów rzeźbiarzy. Spośród prac jury najbardziej spodobała się koncepcja dr hab. Karola Badyny, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Miała najlepiej zachowane proporcje w odniesieniu do otoczenia.
- Projektując ten pomnik próbowałem powiązać tradycję z nowoczesnością - mówi dziennikarzom prof. Karol Badyna.
Juliusz Leo był prawnikiem, ekonomista, politykiem i profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. W lipcu 1904 roku został prezydentem Krakowa i urząd ten sprawował aż do śmierci. W tym czasie urzędowania doprowadził do wykupienia od władz austriackich wzgórza wawelskiego. Dzięki jego działaniom uregulowano Wisłę i przesunięto koryto Rudawy, aby zabezpieczyć miasto przed powodziami. Najważniejszym dziełem Juliusza Leo było zrealizowanie wizji „Wielkiego Krakowa” poprzez włączenie w jego granice administracyjne kilkunastu gmin podkrakowskich i przyłączenie miasta Podgórza.
Za czasów prezydentury Juliusza Lea Kraków przestał dusić się w ciasnych średniowiecznych murach – obszar miasta powiększył się ośmiokrotnie i zyskało ono nowe perspektywy rozwoju. Juliusz Leo zmarł 21 lutego 1918 roku.
fot. krakow.pl