Trwająca od kilku miesięcy przebudowa ul. Krakowskiej prowadzona jest pod stałym nadzorem archeologicznym. W trakcie robót odkryto trzy obiekty, które decyzją Wojewódzkiej Konserwator Zabytków zostały zakwalifikowane do dalszych badań. Wejście w teren archeologów wpłynie na inwestycję, roboty związane z przebudową zostają wstrzymane w tych miejscach na kilka tygodni.
Znaleziska znajdują się w trzech różnych lokalizacjach. Natrafiono na nie podczas prac kanalizacyjnych, gdyż samo torowisko i jezdnia są budowane na głębokości, która już wielokrotnie była wcześniej przekopana. Na ulicy Krakowskiej znaleziono elementy bramy miejskiej. Zespół archeologów będzie teraz starał się odkryć i zinwentaryzować pozostałości tego obiektu. Nieco dalej, na skrzyżowaniu ulic Dietla i Starowiślnej odkopano przyczółek mostu. Tutaj trzeba będzie ręcznie odsłonić jego pozostałości, by specjaliści mogli dokładnie zinwentaryzować jego położenie i rozmiar.
Największy wpływ na dalsze prowadzenia robót będą miały odkryte piwnice kamienic, które ciągną się wzdłuż ul. Dietla, między ul. Stradomską, a ul. św. Agnieszki. Niestety, znajdują się w miejscu w którym zaplanowano budowę kanalizacji. By je zachować, niezbędne będzie wprowadzenie zmian w projekcie, co spowoduje wydłużenie prac na ul. Dietla. Już dziś zakładamy, że tramwaje nie będą mogły wrócić na tę ulicę wcześniej niż dopiero w październiku.
W pełni szanując konieczność ochrony odkrytych zabytków, ZDMK i wykonawca przebudowy ściśle współpracują ze służbami konserwatorskimi. Wspólnie szukają rozwiązań, które zminimalizują wpływ badań archeologicznych na harmonogram prac, a jednocześnie pozwolą prowadzić prace archeologom.
Fot. Razem w Ruchu