PILNE

Chcą zakazać instalacji pieców węglowych i kominków we wszystkich gminach wokół Krakowa

08 marca 2018 Miasto

Gotowy jest projekt rezolucji Rady Miasta w sprawie wprowadzenia całkowitego zakazu palenia węglem w nowych budynkach na terenie gmin okalających Kraków.

Projekt rezolucji, przygotowanej przez radnego prezydenckiego klubu Przyjazny Kraków, trafi na sesję rady miasta 28 marca. Jest to forma apelu do radnym Sejmiku Wojewódzkiego o przyjęcie uchwały zakazującej stosowania węgla i drewna do ogrzewania budynków, które powstaną po jej wejściu w życie. Eliminuje to również używanie kominków.

W projekcie rezolucji wymienione są gminy, w których takie zasady miałyby zacząć obowiązywać, są to: Zabierzów, Wielka Wieś, Zielonki, Michałowice, Kocmyrzów-Luborzyca, Koniusza, Igołomia-Wawrzeńczyce, Niepołomice, Wieliczka, Świątniki Górne, Mogilany, Skawina i Liszki.

Pomysłodawca rezolucji chce, by na obszarze tych gmin nowo budowane domy były wyposażane jedynie w instalacje na gaz lub lekki olej opałowy, co może skutecznie pomóc w walce ze smogiem, również tym duszącym Kraków.

Zgodnie z obecnie obowiązującą uchwałą antysmogową, od 1 lipca ubiegłego roku w całej Małopolsce nie można już montować w nowych, bądź remontowanych domach kotłów niespełniających norm unijnych, tak zwanego ekoprojektu. - Są to kotły, które co prawda emitują do środowiska mniej zanieczyszczeń niż kopciuchy, ale i tak przyczyniają się do powstawania smogu, a naszym celem nie jest to, by smog był mniejszy, ale żeby go w ogóle nie było - tłumaczy Łukasz Wantuch, pomysłodawca rezolucji “piecowej”.

Jak zaznacza, nawet 30 proc. krakowskiego smogu pochodzi z gmin ościennych i dopóki te gminy nie zaczną na poważnie walczyć z problemem, Kraków nie będzie mógł odetchnąć czystym powietrzem. Stąd pomysł na rezolucję, pod którą podpisali się wszyscy radni klubu Przyjazny Kraków oraz dwoje radnych PO - Katarzyna Pabian i Wojciech Wojtowicz.

- Jutro zwrócę się do marszałka Jacka Krupy oraz wicemarszałków Grzegorza Lipca i Wojciecha Kozaka z prośbą o zorganizowanie spotkania z wójtami i burmistrzami w tej sprawie - zapowiada Wantuch.

Rezolucja rady miasta jest jedynie formą apelu do radnych wojewódzkich. - Oczywiście nie możemy ich zmusić do przyjęcia stosownej uchwały, ale jeśli tego nie zrobią będą musieli to w jakiś sposób uzasadnić. Tymczasem nie ma żadnych merytorycznych argumentów, żeby odrzucić naszą rezolucję. Jeśli jednak radni uznają, że przyjęcie takiej uchwały może źle wpłynąć na ich wynik wyborczy w tych gminach, to zapewne jej nie podejmą - mówi Wantuch.

Filip Szatanik, rzecznik prasowy marszałka Krupy nie chce na razie komentować sprawy. - Musimy poczekać, aż ten dokument do nas trafi, abyśmy mogli poznać dokładne uzasadnienie i intencję - mówi Szatanik. - Być może zakaz instalowania pieców i kominków w nowych domach byłby dobrym rozwiązaniem - dodaje rzecznik.

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o innym pomyśle na walkę ze smogiem. Miejski aktywista Jakub Łoginow przygotował uchwałę zakładającą przyłączenie do Krakowa kilkunastu sołectw z gmin ościennych, co - jego zdaniem - pomogłoby w pozbyciu się napływowego smogu. Więcej o tej sprawie

Fot. pixabay.com

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.