Chodnik antysmogowy? Czy to w ogóle możliwe?
Radny Platformy Obywatelskiej Aleksander Miszalski zgłosił niedawno ciekawy projekt uchwały - chodzi o budowę w Krakowie... chodników antysmogowych!
- Chodniki antysmogowe zostały niedawno wprowadzone w Warszawie na szeroką skalę. Technologia budowy chodników antysmogowych ma szansę zwiększyć efekty walki z zanieczyszczeniem powodowanym przez samochody czyli z zanieczyszczeniem tlenkami azotu, które szczególnie w miejscach z dużym ruchem samochodów mają wysokie stężenie. W Krakowie np. stacja badawcza przy Alei Krasińskiego wykazuje systematycznie wysokie stężenia tego patogenu - tłumaczy Aleksander Miszalski.
- Jak podają strony urzędowe miasta Warszawy "Beton, z którego wykonane są antysmogowe płyty chodnikowe, ma właściwości fotokatalityczne. W ich produkcji wykorzystywany jest cement z dodatkiem nanometrycznego dwutlenku tytanu. Na dobrze nasłonecznionej powierzchni płyty redukują się związki zagrażające zdrowiu, takie jak dwutlenku azotu. Rozkładane substancje stają się nieszkodliwe (podobne związki stosuje się do nawożenia roślin) i następnie wraz z wodą deszczową odprowadzane są do gleby. Atutem samego betonu są właściwości samooczyszczenia się. Koszty wykonania antysmogowego betonu są niewiele wyższe od standardowego - zaledwie o kilkanaście procent. Nowoczesne płyty chodnikowe zachowują swoje oczyszczające właściwości przez cały okres użytkowania i są tak samo trwałe jak tradycyjne płyty betonowe - wyjaśnia swój pomysł radny.
Uchwała miałaby zakładać stworzenie programu antysmogowych chodników na lata 2020-23.
Fot. Pixabay