PILNE

"Chodźże po Krakowie"

06 sierpnia 2019 Apetyt na Kraków
Jakub Kot

Redaktor Naczelny

Kraków jest obecnie miastem, gdzie najwięcej ludzi w Polsce porusza się po mieście pieszo. A mimo to chcemy do tego zachęcić kolejnych. Dla zdrowia, dla przyjemności, a czasem dla oszczędności czasu. Ruszyła kampania "Chodźże po Krakowie", która została przygotowana przez Zarząd Dróg Miasta Krakowa i Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie. 

Nasze miasto ze względu na ruch turystyczny jak i układ urbanistyczny jest miejscem, gdzie bardzo wiele ludzi porusza się po prostu pieszo. Atrakcje znajdują się stosunkowo blisko siebie - nadal w większości dzielnic śródmieścia do sklepu, fryzjera czy nawet do pracy opłaca się pójść.

Według ostatnich danych 29 proc. wszystkich podróży po mieście wykonywana jest na nogach. Około 5 proc. rowerem. Reszta komunikacją miejską (ok. 34 proc.) lub samochodem (ok. 29 proc.). Pozostałe sposoby to na razie margines. 

Przejście z rejonu placu Inwalidów pod teatr Bagatela to około pięć minut marszu (Czas został dopasowany do tych, którzy chodzą wolniej.). Jeśli tramwajem to możliwe i szybciej, to samochodem z pewnością nie. Nawet jeśli uda się pod Planty dojechać szybko, trzeba tam potem znaleźć miejsce do parkowania - to strata czasu, a przy okazji sporo spalin i zbędny koszt.

Co więcej ruch to zdrowie - popularne hasło głosi, że aby czuć się sprawnym, należy codziennie robić 10 tysięcy kroków (to odległość 5-6 kilometrów). Jeśli więc wybieracie się do centrum, warto zrobić to pieszo. Pomożecie sobie i innym - sobie podniesiecie samopoczucie i najczęściej zaoszczędzicie czas. Inni, którzy muszą wjechać do centrum autem, będą mogli sprawniej wjechać i łatwiej znaleźć postój. Każdy z nas może z tego kiedyś skorzystać. 

Schematy pieszych podróży będą teraz systematycznie rozmieszczane w obszarach, których dotyczą - Nowej Hucie i ścisłym centrum. Korzystajcie z nich nie tylko przy pięknej pogodzie - może się okazać, że lepiej poznacie miasto i dzięki temu podróże samochodem na zakupy kilka, kilkanaście kilometrów od domu będą potrzebne rzadziej. Fot. Pixabay, ZTP

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.