PILNE

Cieszy podniebienia od ponad 600 lat. Teraz doczekał się własnego muzeum

26 października 2017 Apetyt na Kraków
Autor:  Anna Kolet-Iciek

W Krakowie powstaje muzeum obwarzanka i to nie byle jakie, bo żywe. Będzie można je odwiedzić już w listopadzie na Rynku Kleparskim.

Na pomysł utworzenia nietypowej atrakcji o nazwie Żywe Muzeum Obwarzanka wpadła Marta Krzyżek-Siudak, która na co dzień prowadzi w Krakowie biuro turystyki przyjazdowej. Uznała, że wypiek związany z Krakowem od ponad 600 lat zasługuje na takie miejsce. - To nie tylko symbol Krakowa, ale również produkt z certyfikatem unijnym. Warto przybliżyć mieszkańcom i turystom jego historię i sposób produkcji - mówi Marta Krzyżek-Siudak.

Muzeum, które powstaje na Rynku Kleparskim nie będzie jednak typową placówką z eksponatami i kustoszem. Jego twórcy chcą tam prowadzić przede wszystkim warsztaty produkcji obwarzanków, stąd w nazwie słowo “żywe”. - Każdy odwiedzający wysłucha historii obwarzanka, a potem dostanie kulkę drożdżowego ciasta przygotowanego w certyfikowanej piekarni, z której własnoręcznie przygotuje wypiek - mówi Marta Krzyżek-Siudak.

Obok muzeum powstaje również kawiarnia, w której będzie można zjeść kanapkę na bazie krakowskiego przysmaku oraz sklepik z krakowskimi pamiątkami.

Dzięki warsztatom mieszkańcy i turyści dowiedzą się m.in., że krakowski obwarzanek (nie mylić z preclem czy bajglem) to bułka z ponad 600-letnią tradycją; że jego nazwa pochodzi od procesu produkcji: ciasto zanim trafi do pieca jest zanurzane we wrzącej wodzie, czyli obwarzane; oraz, że nie każde kółko z ciasta to obwarzanek, a ten autentyczny na odwrocie ma charakterystyczne podłużne ślady po pieczeniu na ruszcie (Uwaga! Podróbki, wytwarzane maszynowo na odwrocie mają małe kropeczki).

Odkąd w 2010 roku obwarzanek krakowski został wpisany do Rejestru Chronionych Oznaczeń Geograficznych jego wytwarzaniem mogą się zajmować wyłącznie piekarze z Krakowa oraz powiatów krakowskiego i wielickiego.

Musi mieć on również ściśle określony kształt (owal o średnicy 12-17 cm, rzadziej regularne koło), wagę (80–120 g) i kolor (od jasnozłocistego, przez ciemnozłocisty, do jasnobrązowego z wyraźnym połyskiem).

Bilet wstępu do muzeum wraz z udziałem w warsztatach kosztuje 19 zł normalny i 16 zł ulgowy. Atrakcja, której otwarcie planowane jest na początek listopada, mieści się przy ul. Ignacego Paderewskiego 4.

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.