Radny Tomasz Urynowicz (PO) - zaniepokojony ciszą wokół Muzeum PRL, z którego finansowania wycofał się resort kultury - wystosował pismo do prezydenta Jacka Majchrowskiego. Pyta w nim, czy miasto nadal negocjuje ministrem Glińskim i jaką przygotowało alternatywę, gdyby z tych rozmów nic nie wyszło.
W październiku 2016 roku rozstrzygnięto konkurs na koncepcję remontu budynku muzeum PRL w Nowej Hucie. Nie doszło jednak do podpisania umowy na opracowanie projektów, bo w kwietniu minister kultury zdecydował, że nie będzie finansował budowy stałej wystawy.
Powołał się na fakt, że prace budowlano-montażowe mające doprowadzić do powstania muzeum nie zostały dotąd rozpoczęte i nie ma gwarancji, że będą wykonane do 2018 roku, czyli końca okresu obowiązywania umowy, którą minister zawarł z Miastem Kraków.
Ponieważ wokół sprawy finansowania muzeum zapadła cisza, nowohucki radny Tomasz Urynowicz skierował do prezydenta Jacka Majchrowskiego pismo, w którym pyta czy są jeszcze prowadzone negocjacje z ministerstwem i czy miasto opracowało alternatywne rozwiązania finansowania inwestycji. Radny dodaje, że po wakacjach rozpoczną się prace nad budżetem na 2018 rok, więc konieczne jest jak najszybsze podjęcie kluczowych decyzji w sprawie tej instytucji.
Maciej Grzyb, dyrektor Biura Prasowego Urzędu Miasta Krakowa, zapytany przez nas o negocjacje prezydenta z ministrem odpowiedział, że w piśmie skierowanym do Piotra Glińskiego w połowie maja, prezydent zaproponował spotkanie w sprawie przyszłości Muzeum PRL-u podczas wizyty w Krakowie.
- Jak dotąd Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie skorzystał z tej propozycji -mówi Maciej Grzyb.
Grzyb dodaje, że w sytuacji, kiedy daną instytucję współprowadzi ministerstwo kultury oraz Gmina Kraków wszystkie działania w tym zakresie powinny być uzgodnione z przedstawicielami ministerstwa, " po którego stronie nie widać dobrej woli wobec zawarcia stosownego porozumienia".
- Prezydent zamierza w najbliższym czasie ponownie wystąpić do Pana Profesora Piotra Glińskiego z propozycją nawiązania współpracy w zakresie realizacji wskazanej umowy - dodaje dyrektor Grzyb.
Muzeum PRL realizuje od czterech lat projekty wystawiennicze i edukacyjne,a w przyszłości – w połączeniu z trasą Podziemna Nowa Huta może dać najstarszej części Nowej Huty ożywczy impuls: przyciągnąć turystów, stworzyć nowe miejsca pracy, wpłynąć na poprawę jakości życia na terenie dzielnicy.
- Dziś jednak potrzebuje zdecydowanego wsparcia ze strony gminy Kraków i szybkich działań - twierdzi radni Urynowicz.