PILNE

Co nas czeka w ten weekend w Krakowie

29 czerwca 2018 Apetyt na Kraków
Autor:  ANKO

Przed nami finałowy weekend Festiwalu Kultury Żydowskiej. Głównym punktem programu będzie oczywiście koncert „Szalom na Szerokiej”, czyli muzyczna podróż przez cały żydowski świat. Początek w sobotę o godz. 18.00!

Dzisiaj na Barce o godz. 22.00 rozpocznie się impreza pod hasłem „Teder Weekender: Krakow meets Tel Aviv”. Zagra czołówka DJ-ów ze stolicy Izraela – to będzie taneczna mieszanka wybuchowa! Poza tym seanse filmowe, warsztaty literackie, spacery po Kazimierzu i wiele innych atrakcji!

Szczegółowy program znajdziecie na stronie FKŻ.

Już po raz 12. Kino pod Baranami zaprasza na Letnie Tanie Kinobranie, czyli wakacyjny festiwal filmowy. Motywem łączącym wszystkie wyświetlane filmy jest czas. Na ekranie najgłośniejsze tytuły ostatnich lat, w tym laureaci najważniejszych filmowych nagród oraz nietuzinkowe produkcje niezależnych twórców z całego świata. Nie zabraknie również filmowych klasyków. A repertuar zmienia się co tydzień. Na pierwszy ogień pójdą m.in. gwiazdorski „American Hustle”, energetyczny „Baby Driver”, nominowane do Oscara „Wszystkie pieniądze świata” i dwa świetne filmy z Jessicą Chastain w roli głównej – „Gra o wszystko” i „Sama przeciw wszystkim”.

W najbliższy weekend najlepsi aktorzy Bagateli wcielą się w role namiętnych kochanków w błyskotliwej komedii „Prawda... o zdradzie”, cieszącej się od paryskiej premiery w 2011 roku niesłabnącą popularnością. Pomysł stary jak świat. Oto dwie pary, które zdradzają się „na krzyż”. Michel jest mężem Laurence, ale regularnie sypia z Alice. Z kolei jego najlepszy przyjaciel Paul to mąż Alice, no i kochanek Laurence. Bardzo długo bohaterowie niczego o sobie nawzajem nie wiedzą, utrzymując się w nieustannych kłamstwach. Zbieg okoliczności sprawia, że ktoś kłamać przestaje. Od tej chwili zaczyna się rysowana w komediowych barwach katastrofa! Spektakl zobaczycie od dzisiaj do niedzieli o godz. 19.15 na deskach Bagateli.

Krakowskie Forum Kultury od najbliższej niedzieli do 6 lipca oczaruje magią teatru podczas IX Krakowskich Miniatur Teatralnych. Wydarzenie wyjątkowe i w tym roku przełomowe – po raz pierwszy spektakle zostaną zaprezentowane w Operze Krakowskiej i Centrum Kongresowym ICE. Festiwal rozpocznie w niedzielę spektakl „Bóg mordu” na podstawie znanego dramatu Yasminy Rezy. Na jego podstawie powstał również film „Rzeź” Romana Polańskiego. W tej wersji na scenie zobaczymy gwiazdorską obsadę: Katarzynę Maciąg i Lesława Żurka, oraz Katarzynę Misiewicz-Żurek i Piotra Ligienzę. Ta tragikomedia psychologiczna to prawdziwy teatralny majstersztyk! Początek w niedzielę o godz. 19.00 w Kijów.Centrum.

Dzisiaj o godz. 19.00 zapraszamy do Teatru Loch Camelot, gdzie wystąpi Basia Stępniak-Wilk. Artystka w 1995 roku zadebiutowała w Piwnicy pod Baranami i w Loch Camelot, w którym do dziś występuje. Zdobyła też I miejsce na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, a także czołówki list przebojów. Basia w swoich utworach mistrzowsko łączących lirykę z humorem. Najlepszym tego przykładem jest „Bombonierka” wykonana wraz z Grzegorzem Turnauem. Ten utwór z pewnością również pojawi się podczas koncertu.

Sztuka za Ósemkę powraca do Arsu! Już od piątku w zobaczymy tam największe kinowe perełki, kultowe filmy, hity ostatnich miesięcy, jak również nie grane przez nich wcześniej tytuły. I to wszystko w promocyjnej cenie! W pierwszym tygodniu obejrzymy m.in. oscarową „Lady Bird”, „Idę” Pawła Pawlikowskiego, czyli reżysera głośnej ostatnio „Zimnej wojny”. Na ekranie pojawi się też ostatni film Woody’ego Allena „Na karuzeli życia” oraz brytyjski komediodramat „Party”, z m.in. Cilianem Murphy i Patricią Clarkson w rolach głównych. Repertuar będzie się zmieniał z każdym tygodniem i tak aż do 30 sierpnia! Szczegóły na stronie Arsu.

W ubiegły weekend wystartowała nowa wystawa w Kamienicy Szołayskich, czyli jednym z oddziałów Muzeum Narodowego. „Kraków 1900” będzie koncentrować się na atmosferze miasta, jego mieszkańcach, ich pracy, poglądach, ale przede wszystkim na sztuce, która odzwierciedlała wszystkie najnowsze, europejskie trendy artystyczne. Na wystawie zobaczymy uznane arcydzieła – prace najważniejszych polskich artystów przełomu XIX i XX wieku, wśród nich: Teodora Axentowicza, Olgi Boznańskiej, Juliana Fałata, Konstantego Laszczki, Jacka Malczewskiego. Jest też wzbogacona o plakaty, grafiki, ceramikę, ubiory i tkaniny, przedmioty codziennego użytku czy zdjęcia archiwalne. Ekspozycję będziemy mogli oglądać przez niemal rok, bo do 9 czerwca 2019.

Na nowe wystawy zaprasza też MOCAK, czyli Muzeum Sztuki Współczesnej. Od dzisiaj będziemy mogli tam oglądać prace Friedricha Vordemberge-Gildewarta na wystawie „Do absolutu poprzez abstrakcję”. Ten urodzony na przełomie XIX i XX wieku artysta, reprezentant międzynarodowej awangardy, stworzył 222 numerowane chronologicznie obrazy na płótnie. Określał je najpierw mianem konstrukcji (nawiązując do architektury), następnie – kompozycji (odwołując się do muzyki). Część z nich zobaczymy w Krakowie.

W MOCAK-u zobaczymy też wystawę młodych polskich twórców, którzy wzięli udział w konkursie o Nagrodę Fundacji Vordemberge-Gildewart 2018. Obydwie ekspozycje czynne będą do 23 września 2018 roku.

Legendy rocka w Polsce! Deep Purple już w niedzielę zagrają w TAURON Arenie. W kwietniu 2017 roku ukazał się najnowszy, dwudziesty już w dorobku album, „infiniti” i w ramach trasy „The Long Goodbye Tour” promującej ten krążek, zespół dwukrotnie wystąpił w naszym kraju. Trasa „The Long Goodbye Tour”, podczas której muzycy żegnają się ze sceną, dobiega jednak końca, będzie to więc ostatnia już szansa, aby podziwiać ich w Polsce! „Smoke on the Water” i inne hity na żywo? To tylko w niedzielę o godz. 20.00!

„Solvay nocą” to cykl comiesięcznych koncertów odbywających się w Centrum Sztuki Solvay i promujących polską muzykę niezależną. Najbliższy koncert odbędzie się już dzisiaj o godz. 20.00, a gwiazdą wieczoru będzie zespół SALK. Zespół powstał pod koniec 2015 roku w Krakowie i w piątym miesiącu swojego istnienia dołączył do szeregów warszawskiej wytwórni NEXTPOP. SALK wierzy w równość muzyki i słowa, a także w to, że polska piosenka to wciąż dobra piosenka. Grupa grała już na czołowych festiwalach, na Islandii i w najlepszych stacjach radiowych. Jednym słowem warto ich znać! A ich supportem będzie Director’s Cut.

Fot. jewishfestival.pl

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.