PILNE

Co się zdarzyło po prawej stronie Wisły?

10 lutego 2017 Kultura
Autor:  Małgorzata Bożek

Wizualizacje wnętrz Muzeum Podgórza: Sala edukacyjna, Grzegorz Lechowicz - Pracownia Architektoniczna

Wizualizacje wnętrz Muzeum Podgórza: Hol, Grzegorz Lechowicz - Pracownia Architektoniczna

Wizualizacje wnętrz Muzeum Podgórza: Kawiarnia, Grzegorz Lechowicz - Pracownia Architektoniczna

Wizualizacje wnętrz Muzeum Podgórza: Sala konferencyjna, Grzegorz Lechowicz - Pracownia Architektoniczna

News.Krakow

News.Krakow

News.Krakow

Powstaje przy skrzyżowaniu kilku ulic, naprzeciw Starego Cmentarza Podgórskiego, w pobliżu Kopca Krakusa. Przybliżać ma historię miejsca wyjątkowego, gdzie mieszkańcy żyli ze sobą, a nie obok siebie. Mowa o Muzeum Podgórza, którego otwarcie zaplanowano na koniec tego roku. Jednak już teraz można obserwować, jak zmienia się Zajazd pod św. Benedyktem, jego przyszła siedziba.

Podgórze ma wyjątkową historię, która fascynuje nie tylko jego mieszkańców. Ta prawobrzeżna część Krakowa, połączona z miastem w 1915 roku, wielu osobom kojarzy się z czasami wojennymi, gettem i obozem pracy przymusowej KL Plaszow. Jednak opowieść o Podgórzu to również lata współistnienia wielokulturowego społeczeństwa, które tworzyło charakterystyczny klimat tego miejsca i wspólnie budowało jego historię.

- To widać, gdy patrzymy na szyldy czy archiwalne fotografie. Obok nazwisk polskich pojawiają się niemieckie, żydowskie, czy czeskie. Kiedy czytamy teksty na pocztówkach wysyłanych do Podgórzan, również możemy zauważyć mieszankę języków środkowoeuropejskich – opowiada Katarzyna Bury z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Na wielonarodowość Podgórza wpływał również fakt, że mieściła się w nim część Twierdzy Kraków, w której stacjonowali żołnierze różnych nacji. Były też tu świątynie wielu wyznań. W obrębie miasta raczej nie tworzyły się enklawy narodowe, wszyscy żyli obok siebie.

Klimat tej specyficznej części Krakowa niebawem przybliży mieszkańcom nowa placówka muzealna. Jej najważniejszym punktem będzie wystawa główna, której tematyka sięgnie niemal do czasów prehistorycznych.

Opowieść rozpocznie się od legendarnych doniesień o Podgórzu i poprowadzi widzów aż do współczesności. Wystawa główna dotyczyć będzie dawnego miasta Podgórza, natomiast wystawy czasowe, warsztaty czy cykle spotkań poświęcone będą miejscom, które dzisiaj należą do całej dzielnicy. Nie zabraknie więc tematów związanych np. z Bieżanowem, Kurdwanowem czy nawet Tyńcem.

Nowy oddział MHK stawiać ma przede wszystkim na udział i zaangażowanie krakowian w funkcjonowanie placówki. Już na etapie tworzenia scenariusza odbyły się konsultacje.

- Zorganizowaliśmy spotkanie w budynku, w którym powstaje muzeum. Zaprosiliśmy mieszkańców, by pokazać im to miejsce, zrobiliśmy rodzaj oprowadzania po niewidzialnej jeszcze wystawie – mówi Katarzyna Bury. Dodaje, że to nie koniec konsultacji i planowane są kolejne wydarzenia wokół powstającej obecnie placówki.

Tę współpracę potwierdza Paweł Kubisztal ze Stowarzyszenia PODGORZE.PL, który zasiadał w jury wybierającym obecnie realizowany projekt aranżacji wystawy w nowej instytucji. - Przekazujemy eksponaty lub pomagamy je pozyskiwać. Uczestniczymy też w spotkaniach zespołu, który konsultuje, opiniuje i wysuwa sugestie co do kształtu przyszłego Muzeum Podgórza. To nasza wspólna, podgórska sprawa – mówi Paweł Kubisztal.

W budynku dawnego Zajazdu pod św. Benedyktem trwają intensywne prace budowlane. Równocześnie zespół scenariuszowy przygotowuje teksty i obiekty do wystawy. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem już w październiku 2017 roku MHK otworzy podwoje swojej nowej placówki. Będzie to pierwszy oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, który powstaje dzięki oddolnej inicjatywie. Zdaniem Pawła Kubisztala podgórskie muzeum ma szansę stać się centrum dla lokalnej społeczności, do którego będzie można przyjść poznać historię tej części miasta, ale też opowiedzieć swoją własną.

Wizualizacje wnętrz Muzeum Podgórza: Grzegorz Lechowicz - Pracownia Architektoniczna.
Zdjęcia: News.Krakow

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.