PILNE

Codzienna przerwa w kursowaniu pociągów w Krakowie. Pasażerów czekają utrudnienia

09 marca 2018 Komunikacja
Autor:  Magdalena Strzebońska-Jasińska

Od niedzieli (11 marca) szykują się poważne zmiany w kursowaniu pociągów na małopolskich trasach. Na ponad pięć godzin dziennie wyłączane będzie torowisko pomiędzy Krakowem Głównym, a Podłężem co spowoduje, że niektóre składy będą jeździć po zmienionych trasach lub w ogóle.

Przerwa, którą wyznaczono poza godzinami szczytu (godz. 9:30 - 14:40) ma przyspieszyć prace przy przebudowie trasy kolejowej pomiędzy Dworcem Towarowym, a Rudzicami. Jednak dla pasażerów oznacza tyle, że pojawią się spore utrudnienia z dotarciem do Krakowa lub wyjazdem z niego. 

Po pierwsze pasażerowie pociągów kursujących na trasie do Wieliczki, Skawiny i Tarnowa będą musieli korzystać z komunikacji zastępczej. Pociągi z Wieliczki nie pojadą w tym czasie w ogóle do Krakowa, a komunikacja w całości zostanie zastąpiona autobusową. Z kolei pasażerowie pociągów ze Skawiny dojadą tylko do stacji w Płaszowie, zaś jadący z Tarnowa - do stacji w Podłężu, gdzie podstawiane będą autobusy. 

Dla pociągów dalekobieżnych na czas tej ponad pięciogodzinnej przerwy wyznaczono objazdy. Jednak ci pasażerowie, którzy będą chcieli dostać się do Krakowa mogą przesiąść się na stacjach w Miechowie i Bochni (w zależności od kierunku jazdy) do autobusów lub pociągów podmiejskich, którymi dojadą do Dworca Głównego.

I tak pasażerowie jadący od strony Przemyśla przesiądą się w Bochni do zastępczych autobusów. Z kolei ci, którzy będą jechać pociągiem z np. Wrocławia na wschód Polski wysiądą w Miechowie, by przesiąść się na pociągi Przewozów Regionalnych i Kolei Małopolskich. Taki stan ma potrwać do czerwca.

Z kolei w drugiej połowie kwietnia dodatkowo rozpocznie się na Dworcu Głównym remont tzw. głowicy rozjazdowej, co oznacza, że wyłączona zostanie część torów umożliwiających przejazd niektórych pociągów w kierunku Warszawy. W związku z tym jadąc z Płaszowa ominą one Dworzec Główny, ale za to będą mogły zatrzymać się na powstającym właśnie przystanku kolejowym na krakowskiej Olszy (ul. Ptasia). Jak powiedział nam Piotr Hamarnik z PKP PLK możliwość korzystania z tego przystanku zaproponowano wszystkim przewoźnikom, ale jeszcze nie wiadomo, który się na nią zdecyduje.

Pociągi PKP Intercity, które w związku z czasowym ograniczeniem ruchu w godz. 9.30-14.30 pojadą zmienioną trasą:

- z kierunku Wrocławia, Warszawy, Poznania i Szczecina w kierunku Przemyśla pociągi (6300 Wyspiański, 13100 Malinowski, 7300 Siemiradzki, 8308 Mehoffer) pojadą z pominięciem stacji Kraków Główny i Kraków Płaszów. Pasażerowie planujący nimi podróż do Krakowa, na stacji Miechów przesiądą się do innych pociągów w kierunku Krakowa Głównego. Na odcinku Miechów – Kraków Główny/Kraków Płaszów obowiązywać będzie honorowanie ważnych biletów wydanych na pociągi uruchamiane przez spółkę PKP Intercity we wszystkich pociągach spółki Koleje Małopolskie kursujących w danej dobie i w pociągu Spółki Przewozy Regionalne odjeżdżającym ze stacji Miechów o godz. 11:49 do stacji Kraków Główny.

- z kierunku Przemyśla w kierunku Wrocławia, Poznania i Szczecina pociągi (3808 Mehoffer, 3804 Hetman, 3810 Matejko) pojadą z pominięciem stacji Kraków Płaszów i Kraków Główny. Pasażerowie planujący podróż do Krakowa na stacji Bochnia przesiądą się do autobusów zastępczej komunikacji (ZKA).

Podróżni planujący podróż z Krakowa:

w kierunku Przemyśla na odcinku Kraków Główny – Bochnia powinni skorzystać z zastępczej komunikacji autobusowej (ZKA). Na stacji Bochnia będzie możliwość przesiadki do pociągów PKP Intercity.

w kierunku Wrocławia, Poznania i Szczecina powinni skorzystać z innych połączeń PKP Intercity lub spółki Koleje Małopolskie w celu dojazdu do stacji Miechów, gdzie zapewnione będą przesiadki do pociągów uruchamianych przez spółkę PKP IC. Na tym odcinku obowiązywać będzie honorowanie ważnych biletów wydanych na pociągi uruchamiane przez spółkę PKP Intercity we wszystkich pociągach spółki Koleje Małopolskie, kursujących na tym odcinku w danej dobie.

Dziewięć pociągów PKP Intercity będzie kursować do/z stacji Kraków Płaszów z pominięciem stacji Kraków Główny. Są to następujące pociągi: IC Barbakan (rel. Kraków Płaszów – Szczecin), IC Malczewski (rel. Przemyśl Gł. – Kołobrzeg), TLK Korczak (rel. z/do Kraków Płaszów – Warszawa), TLK Kinga (rel. z/do Warszawa – Kraków Płaszów), TLK Cyryl (rel. Kraków Płaszów – Poznań Gł.), TLK Magnolia (rel. Szczecin Gł. – Kraków Płaszów), IC Sukiennice (rel. Kraków Płaszów – Gdynia Gł.), EIC Tatry (rel. z/do Warszawa – Zakopane), EIC Giewont (rel. z/do Gdynia Gł. – Warszawa).

Na odcinku Kraków Główny - Kraków Płaszów obowiązywać będzie honorowanie ważnych biletów wydanych na pociągi uruchamiane przez spółkę PKP IC we wszystkich pociągach spółki Koleje Małopolskie i spółki Przewozy Regionalne kursujących na tym odcinku w danej dobie.

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.