PILNE

Czarna seria w Krakowie. Wykoleiło się 20 tramwajów

21 marca 2018 Komunikacja
Autor:  Magdalena Strzebońska-Jasińkska

 Od początku roku w Krakowie wykoleiło się 20 tramwajów. Co oznacza, że takie wypadki zdarzały się prawie dwa razy w tygodniu. Dla pasażerów krakowskiej komunikacji to zbyt wiele.  

Wczoraj wypadł z torów tramwaj w Bronowicach. Przez to wstrzymany został ruch w kierunku Bronowic Małych - na całej trasie aż od Teatru Bagatela.

- Czekałam kilka minut, aż podstawią autobus zastępczy. Ale nie nadjeżdżał, więc poszłam do centrum. Autobus minął mnie przy placu Inwalidów. To kpina - żali się nasza czytelniczka.

Marek Gancarczyk, rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, twierdzi, że motorniczowie od razu informują dyspozytorów o awarii, a ci z kolei kontaktują się z rezerwowymi kierowcami.

- Problemem może być dojazd tych autobusów na miejsce, bo czasem kierowcy muszą pokonać sporą odległość, a do tego nierzadko stać jeszcze w korkach - mówi Marek Gancarczyk.

Jak wyliczyliśmy, od początku roku na krakowskich ulicach doszło już do 20 wykolejeń. Kumulacja nastąpiła ponad tydzień temu.  Zaczęło się 8 marca, kiedy tramwaj nr 6 wypadł z torów na skrzyżowaniu ulic św. Gertrudy i Dominikańskiej. Z ruchu wyłączone zostało wówczas całe skrzyżowanie. Dzień później na ul. św. Gertrudy zablokowany był przejazd w obu kierunkach. 10 marca doszło do wykolejenia tramwaju na skrzyżowaniu ulic: Stradomskiej i Dietla. 11 marca tramwaje wykoleiły się przy Poczcie Głównej i na skrzyżowaniu ulic Starowiślnej i Dietla. 

Urzędnicy mówią, że to czarna seria, ale z drugiej strony nie kryją, że tych wykolejeń może coraz więcej, bowiem torowiska są w fatalnym stanie, a na remonty potrzeba aż 300 mln zł.

- Cały czas zastanawiamy się co z tym zrobić, bo są takie miejsca, gdzie mimo prowadzonych napraw mamy ostre łuki, więc tramwaj  mocniej naciska na szyny, przez co one szybciej się zużywają. Tak się dzieje się na przykład przy ul. Gertrudy - tłumaczy Michał Pyclik, rzecznik Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. - Jesteśmy jednak przed największą kampanią remontową torowisk, więc jest szansa, że ten problem z czasem zostanie rozwiązany.

Pyclik informuje, że do remontu wyznaczono torowiska, gdzie jest duży ruch, a tory są w coraz gorszym stanie. Chodzi o trasy do Bronowic (ulice. Karmelicka. Królewska, Podchorążych i Bronowicka) następnie na Salwator ( ulice: Zwierzyniecka i Kościuszki), a także ulice: Krakowską wraz z mostem Piłsudskiego oraz ul. Starowiślną. 

fot. news.krakow

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.