PILNE

Czas Podgórza. Nowe muzeum w Krakowie

25 kwietnia 2018 Miasto
Autor:  m.s.

Powstało przy skrzyżowaniu kilku ulic, naprzeciw Starego Cmentarza Podgórskiego, w pobliżu Kopca Krakusa. Przybliżać ma historię miejsca wyjątkowego, gdzie mieszkańcy żyli ze sobą, a nie obok siebie. Mowa o Muzeum Podgórza, którego oficjalne otwarcie nastąpi już jutro.

 Podgórze ma wyjątkową historię, fascynującą nie tylko jego mieszkańców.  Lata współistnienia wielokulturowego społeczeństwa tworzyły charakterystyczny klimat tego miejsca. Budynek, w którym mieści się nowe muzeum, czyli Zajazd pod św. Benedyktem został wzniesiony w latach 1780-1798, w stylu barokowo-rokokowym. Ten zabytkowy obiekt jest bardzo ważnym punktem na historycznej mapie Krakowa. Było to bowiem jedno z pierwszych miejsc opanowanych przez Polaków podczas wydarzeń 1918 roku, które prowadziły do oswobodzenia Krakowa i w konsekwencji narodzin niepodległości Polski.

Prace budowlane w Zajeździe pod św. Benedyktem trwały od połowy 2015 roku i podzielone były na dwa etapy. Pierwszy polegał na modernizacji budynku głównego oraz adaptacji pomieszczeń na cele wystawiennicze. W drugim etapie, wykonano przebudowę oficyn bocznej po stronie północnej, a także wybudowano łącznik z budynkiem głównym. W części tej znajdują się: hol wejściowy, z kasą i szatnią, sala konferencyjna z miejscem na zaplecza kawiarniane łącznie na 70 osób oraz na poddaszu pomieszczenia biurowe.

Najważniejszym punktem podgórskiej placówki będzie wystawa główna, której tematyka sięgnie niemal do czasów prehistorycznych. Opowieść rozpocznie się od legendarnych doniesień o Podgórzu i poprowadzi widzów aż do współczesności. Wystawa główna dotyczyć będzie dawnego miasta Podgórza, natomiast wystawy czasowe, warsztaty czy cykle spotkań poświęcone będą miejscom, które dzisiaj należą do całej dzielnicy. Nie zabraknie więc tematów związanych np. z Bieżanowem, Kurdwanowem czy nawet Tyńcem.

W dniach 26–29 kwietnia muzealnicy zapraszają na „Czas Podgórza”. Przez cały ten czas placówka będzie dostępna dla zwiedzających bezpłatnie.

W sobotę i niedzielę w godz. 11.00–15.00 przejazd zabytkowym tramwajem, w którym będzie można posłuchać ciekawych podgórskich historii, anegdot oraz krakowsko-podgórskich opowieści. Tramwaj będzie kursował na trasie obejmującej Podgórze i centrum Krakowa: od pętli Łagiewniki, przez Kazimierz, wokół Rynku Głównego, ul. Starowiślną, ul. Limanowskiego przed Muzeum Podgórza. Wyjazd co godzinę z przystanków Łagiewniki (o godz. 11.05, 12.05, 13.05, 14.05) oraz Mały Płaszów (o godz. 12.01, 13.01, 14.01, 15.01).

Przez trzy dni  pracownicy będą oprowadzać chętnych po wystawie głównej „Miasto pod kopcem Kraka”: - o

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.