PILNE

Czy kryształowa piramida zniknie z Rynku Głównego?

06 listopada 2017 Apetyt na Kraków
Autor:  Anna Kolet-Iciek

Prezydent Krakowa nie ma zamiaru pozbyć się szklanej piramidy z płyty Rynku Głównego. Fontanna, która zdaniem niektórych razi gust swoją kiczowatość pozostanie na swoim miejscu, ale przejdzie remont.

Fontanna o nazwie Kryształ, która stanęła na Rynku Głównym w październiku 2010 roku od samego początku wzbudzała mnóstwo kontrowersji. Nie wszystkim podobała się jej cena (3 mln złotych) oraz nowoczesna bryła, przypominająca szklaną piramidę, nieudolnie naśladującą tę w paryskim Luwrze.

Fontanna szybko zwyciężyła też w plebiscycie jednej z krakowskich gazet na najgorsze obiekty architektoniczne w Polsce. Co gorsza, okazało się, że przecieka wpuszczając wodę do muzeum podziemnego i już po kilkunastu dniach od otwarcia została zakręcona.

Problem z przeciekaniem trwa do dziś. Miasto rozstrzygnęło już przetarg na prace remontowe, które niebawem ruszą. Zdaniem części krakowian byłaby to doskonała okazja do pozbycia się piramidy i przywrócenia w to miejsce wcześniejszej fontanny zaprojektowanej przez prof. Wiktora Zina.

Interpelację w tej sprawie wysłał do prezydenta Majchrowskiego radny PO Aleksander Miszalski. - Jej kształt oraz wykonanie nie pasuje do zabytkowego obszaru Rynku, ta fontanna razi gust swoją kiczowatością - argumentuje Miszalski, który już cztery lata temu wspólnie z innymi radnymi z Dzielnicy I bezskutecznie walczył o usunięcie wodotrysku z Rynku Głównego.

Wszystko wskazuje na to, że tym razem również mu się to nie uda. W przesłanej odpowiedzi prezydent Jacek Majchrowski broni kryształowej piramidy. Przypomina, że projekt fontanny został wybrany w konkursie, a sąd konkursowy uznał, że piramida podkreśla rangę i wyjątkowość rynku. - Nie przewiduje się zmiany funkcjonującej fontanny na Rynku Głównym - zaznacza prezydent.

Jednocześnie zapewnia, że zaprojektowana przez prof. Zina dawna ozdoba rynku (w latach 1965-2005) wkrótce opuści magazyny i trafi do Parku Jerzmanowskich w ramach rewitalizacji zaplanowanej na przyszły rok.

Fot. news.krakow.pl; Muzeum Historyczne Miasta Krakowa,

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.