PILNE

Czy ks. prof. Michał Heller będzie debatować z "Belzebubem"?

23 października 2017 Miasto
Autor:  Magdalena Strzebońska-Jasińska

"Czy UJ otworzy gościnne podwoje przed Belzebubem, bo przecież to on wie o piekle najwięcej. Dokąd zamierzasz Alma Mater?" Tak małopolska kurator Barbara Nowak zareagowała na dzisiejszy wykład Daniela Dennetta, amerykańskiego filozofa. Dennett wraz z ks. prof. Michałem Hellerem weźmie też udział w debacie zatytułowanej"Czy światem rządzi przypadek? 

- Dennett jako jeden z aktywistów tzw. nowego ateizmu prowadzi od lat fanatyczny, skrajnie nietolerancyjny, obskurancki atak na ludzi wierzących. Pomysłodawca „Dnia bluźniercy”, w trakcie którego m.in. wymieniane są egzemplarze Biblii na pisma pornograficzne, został zaproszony na Uniwersytet, który w 1983 roku nadał tytuł doktora Honoris Causa Janowi Pawłowi II! -  grzmi na facebooku małopolska kurator oświaty.

Dodaje też, że Centrum Kopernika, Miasto Kraków, oraz Uniwersytet Jagielloński, czyli organizatorzy spotkania  odbywającego się w ramach projektu "Wielkie Pytania w Krakowie" promują działalność, której istotą jest fanatyzm, oraz nienawistna pogarda dla ludzi o odmiennych poglądach.

Pod petycją przeciwko "filozofii pogardy i nienawiści" podpisało się dotychczas ponad 1.8 tys osób, w tym przedstawiciele środowiska krakowskiej prawicy: prof. Andrzej Nowak, Bolesław Kosior, wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Ryszard Kapuściński, prezes klubów Gazety Polskiej, Adam Kalita, radny Krakowa, Ryszard Majdzik, działacz opozycji antykomunistycznej.

-  Projekt "Wielkie Pytania w Krakowie"ma charakter popularnonaukowy. W jego ramach Daniel Dennett wygłosi wykład "From Bacteria to Bach and Back", poświęcony teorii ewolucji, a w szczególności ewolucji umysłu. Wraz z ks. prof. Michałem Hellerem weźmie także udział w nagraniu debaty "Czy światem rządzi przypadek?" - informują organizatorzy, którzy w sprawie wykładu wydali wspólne stanowisko.

Podkreślają w nim, że prof. Dennett jako specjalista w zakresie filozofii umysłu i kognitywistyki wniósł niezaprzeczalny wkład w rozumienie takich problemów jak natura świadomości, mechanizmy ewolucji czy sztuczna inteligencja. O jego statusie jako jednego z najwybitniejszych żyjących filozofów ma ich zdaniem świadczyć niesłabnąca popularność  dzieł, cytowanych do dzisiaj ponad 70 tys. razy. Zarówno wykład, jak i dyskusja poświęcone będą problemom naukowym, nie zaś kwestiom światopoglądowym i religijnym. 

- Istnieje potrzeba inicjowania dyskusji wokół najważniejszych pytań, jakie stawiała i stawia sobie ludzkość. Nie sposób odpowiadać na nie, jeśli nie spojrzy się na nie w perspektywie osiągnięć współczesnych nauk przyrodniczych i racjonalnej refleksji filozoficznej, szanując przy tym i wsłuchując się w głos osób o odmiennych przekonaniach naukowych, filozoficznych i światopoglądowych - twierdzą organizatorzy wykładu. -W tym właśnie duchu pomyślany jest projekt "Wielkie Pytania w Krakowie", promujący intelektualną otwartość, racjonalność i odwagę w stawianiu czoła najtrudniejszym problemom. Są to wartości, które od wieków kształtują kulturowe oblicze Krakowa i naukowe dziedzictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 Wejściówki na wykład prof. Dennetta rozeszły się w ekspresowym tempie.


Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.