PILNE

Dariusz Nowak nie będzie już doradzać prezydentowi

21 listopada 2017 Miasto
Autor:  Magdalena Strzebońska-Jasińska

Niespełna trzy miesiące doradzał Dariusz Nowak prezydentowi Majchrowskiemu w sprawach bezpieczeństwa i monitoringu miejskiego. Został bowiem powołany na to stanowisku, tuż po tym jak parlament przegłosował ustawę likwidującą funkcję doradcy. Na kilka dni przed wejściem w życie nowych przepisów Nowak ubiega się o stanowisko kierownika biura prasowego magistratu.

Rankiem 18 września prezydentowi Majchrowskiemu przybył piąty doradca: Dariusz Nowak, były rzecznik małopolskiej policji oraz delegatury NIK w Krakowie. - Bezpieczeństwem mieszkańców Krakowa zajmowałem się przez całe moje zawodowe życie. Teraz swoją wiedzą podzielę się z prezydentem Majchrowskim - mówił tuż po nominacji Dariusz Nowak. - Duże miasta muszą posiadać nowoczesny monitoring. Ja w tym zakresie mam duże doświadczenie. Z nagraniami i zapisami kamer miałem do czynienie pracując przez niemal dekadę w pionie, który zajmował się dochodzeniami.

Gdy zapytaliśmy w magistracie, czy nie dało się znaleźć innej formuły współpracy z Nowakiem, skoro ustawa została już przegłosowana i jest niemal pewne, że nowe przepisy wejdą w życie, usłyszeliśmy, że dopóki nie ma ostatecznego podpisu prezydenta Dudy wszystko jest możliwe.

- Stanowisko pełnomocnika do spraw bezpieczeństwa istniało już w strukturze krakowskiego magistratu, więc łatwiej było powołać kogoś na nie niż tworzyć kolejne.  Kandydatura Dariusza Nowaka była już już wcześniej rozważna, a podpisanie umowy planowane - mówiła wówczas Monika Chylaszek, rzecznik prezydenta Majchrowskiego.

Do sprawy odniósł się też Dariusz Nowak, pytany czy czuje się komfortowo z tym, że został doradcą po przegłosowaniu ustawy, która ma doprowadzić do likwidacji jego stanowiska. - Wiedziałem , że jest taki pomysł, ale przecież klamka jeszcze nie zapadła. Uznałem, że taka formuła jest też dla mnie najlepsza - mówi Dariusz Nowak.

Wtedy też biuro prasowe magistratu poinformowało też,  że gdy ustawa zostanie podpisana prezydent Majchrowski rozważa kontynuowanie współpracy z dotychczasowymi doradcami w innej formie. Dziś już wiadomo, że nie ze wszystkimi. Etaty pełnomocników, w miejsce doradców stworzono do spraw: jakości powietrza, sportu i polityki senioralnej, a potem rozpisano na nie konkursy. Tym sposobem za smog odpowiadać będzie od grudnia Paweł Ścigalski, za sport Janusz Kozioł (był doradcą), zaś do konkursu na pełnomocnika do spraw polityki senioralnej jako jedyna przystąpiła dotychczasowa doradczyni prezydenta Anna Okońska-Walkowicz i po dobrze napisanym teście przeszła do drugiego etapu, czyli rozmowy kwalifikacyjnej. Trzeba też dodać, że Okońska-Walkowicz, to była wiceprezydent Krakowa do spraw edukacji.

Nie został natomiast stworzony etat pełnomocnika do spraw inwestycji strategicznych, w czym wcześniej doradzał prezydentowi Krzysztof Adamczyk (również były wiceprezydent), który - jak informuje biuro prasowe magistratu - odszedł z urzędu.

Nie ogłoszono też konkursu na stanowisko pełnomocnika do spraw monitoringu. W magistracie zapytaliśmy, dlaczego nie zapadła taka decyzja, skoro kilka miesięcy wcześniej prezydentowi potrzebny był doradca o takich kompetencjach - ale odpowiedzi nie uzyskaliśmy. 

Tymczasem Monika Chylaszek poinformowała nas, że Dariusz Nowak po rozmowie z prezydentem zdecydował ubiegać się o inną, nieobsadzoną od dłuższego czasu funkcję - kierownika biura prasowego magistratu. Nowak jest jedną z czterech osób, która w ogłoszonym konkursie na to stanowisko spełniła wymogi formalne i może przystąpić w środę  do testu kwalifikacyjnego.

- Mam spore doświadczenie w pełnieniu funkcji rzecznika. Byłem nim w policji przez 17 lat - powiedział nam Nowak.

Dariusz Nowak pracował w policji 26 lat. Był m.in. naczelnikiem wydziału dochodzeniowo-śledczego w komisariacie w Nowej Huty, a potem rzecznikiem prasowym Komendanta Głównego Policji i Małopolskiej Komendy Policji. Był też konsultantem programu telewizyjnego W-11. Wystąpił jako specjalista od przesłuchań w 9 odcinku programu telewizyjnego "Agent", realizowanego przez TVN. Od 1 kwietnia 2014 roku, po przejściu na emeryturę policyjną, zajmował się kontaktem z mediami w Krakowskiej Delegaturze Najwyższej Izby Kontroli. Z pracy w NIK zrezygnował w sierpniu tego roku. Trzy lata temu Dariusz Nowak startował do parlamentu z krakowskiej listy wyborczej Polskiego Stronnictwa Ludowego.

fot. krakow.pl

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.