Prezydent Jacek Majchrowski zdecydował, że przy ul. Karmelickiej powstanie tylko park, który sięgać będzie aż do ul. Dolnych Młynów. Wcześniej Elżbiecie Koterbie, wiceprezydent Krakowa
udało się przekonać Instytut Pamięci Narodowej, by nie budował tam swojej nowej siedziby.
Działka przy ul. Karmelickiej, gdzie dziś mieści się parking od zawsze była terenem inwestycyjnym. Jednak kilka lat temu krakowianie opowiedzieli się za tym, by powstał na niej park. Miasto więc postanowiło wydzielić znaczną część terenu pod zieleń. W projekcie planu miejscowego znalazł się zapis, że mniej niż 40 proc. nieruchomości może być zabudowana, a resztę, czyli ponad 60 proc. stanowić będzie zieleń. Dla takiej właśnie koncepcji stworzono projekt parku.
W wrześniu mieszkańcy zwrócili jednak uwagę, że planowana zabudowa miała wynosić jeszcze mniej, bo 30 proc. Sugerowali też, że ograniczy ona zieloną strefę do czegoś przypominającego więzienny spacerniak, na którym rośliny i tak nie będą mieć szans na przeżycie z uwagi na brak słońca. Pod petycją do urzędu miasta - w ramach uwag do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "Rejon ulicy Rajskiej" - podpisało się około 3 tys. osób.
Miasto stanęło przed sporym problemem, bo wszelkie dodatkowe prace nad planem mogły spowodować opóźnienie w jego uchwalaniu, do którego ma dość z końcem roku. Istniało więc realne zagrożenie, że trzeba będzie wydawać w tym czasie decyzje o warunkach zabudowy dla innych zielonych miejsc w centrum Krakowa. W efekcie czego cała przestrzeń miejska mogłaby na tym stracić.
Jedyną szansą była więc decyzja prezydenta Jacka Majchrowskiego o tym, że tych gruntów nie sprzeda i zostaną one całkowicie zagospodarowane pod zieleń. Problem w tym, że miasto od pewnego czasu prowadziło już rozmowy z Instytutem Pamięci Narodowej, który chciał wykupić ten teren pod pod budowę nowej siedziby. Ostatecznie obie strony doszły do porozumienia.
- Wsłuchaliśmy się w głosy mieszkańców, którzy przestawili niemal 4 tys. uwag dotyczących terenu przy ul. Karmelickiej. Po długich naradach i negocjacjach z IPN-em udało nam się wypracować kompromis. Przedstawimy radzie miasta plan, w którym park będzie sięgał aż do ulicy Dolnych Młynów. Z kolei alternatywą dla IPN jest kupno od miasta budynku przy Placu Matejki - powiedziała Elżbieta Koterba, zastępca prezydenta Krakowa.
Park będzie zajmował powierzchnię 83 arów.
W miejscu, gdzie teraz straszą odrapane fasady kamienic, nie wystarczy posadzenie wysokiej zieleni. Nastąpi tam drobna ingerencja w postaci plomby, spełniająca podobną funkcję jak Pawilon Wyspiańskiego. Na powierzchni 500m2 znajdzie się przestrzeń na usługi związane z kulturą i gastronomią.
Zarząd Zieleni Miejskiej od razu przystąpi do budowy parku.
- Wcześniejszy plan parku, był projektowany przez stronę społeczną. Liczymy, że teraz również mieszkańcy "doprojektują" to miejsce - dodaje prezydent Koterba.