Spoty w autobusach, wywiady ze specjalistami i artykuły eksperckie w miejskich mediach społecznościowych, a także praktyczne promowanie idei nasadzeń. W Krakowie rusza akcja społeczna „Drzewo za drzewo”.
– Ostatnia nowelizacja ustawy o ochronie przyrody dała dużą swobodę obywatelom w decydowaniu o losie drzew. Samorządy mogą więc jedynie uświadamiać skutki każdej wycinki – mówi Ewa Olszowska-Dej, dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska UMK.
Urząd Miasta na bieżąco monitoruje wycinki drzew. W wielu takich przypadków udałoby się ich uniknąć, gdyby właściciele byli poinformowani o stanie roślin, a także o skutkach, jakie ich decyzje niosą dla innych mieszkańców miasta. Brak drzew oznacza bowiem nie tylko zanieczyszczenia powietrza, podwyższenie temperatury w miastach (brak naturalnego zacienienia), wpływa także na częstotliwość występowania takich zjawisk jak powodzie i osuwanie się terenów, czy susze.
Akcja „Drzewo za drzewo” skierowana jest do mieszkańców i inwestorów. Pracownicy magistratu będą służyć na bieżąco pomocą w ocenie stanu drzew i krzewów. Warto się z nimi skontaktować choćby dlatego, że parki krajobrazowe, lasy, tereny zabytkowe wciąż są chronione przez prawo, a dokonującym wycinki na ich terenie i w pobliżu, nadal grożą wysokie kary.
Na stronie internetowej akcji, w komunikacji miejskiej, we wszystkich oficjalnych mediach społecznościowych miasta przez najbliższe dwa miesiące zamieszczane będą wiarygodne i praktyczne informacje o tym, jak dbać o drzewa i krzewy, co sadzić, by jak najlepiej wpływać na jakość powietrza w mieście, jakie drzewa najlepiej sprawdzają się w miejskich warunkach. Pojawią się także spoty wideo, wywiady i materiały dla dzieci.