PILNE

Duże osiedle komunalne powstaje na Ruczaju

26 sierpnia 2017 Inwestycje
Autor:  ANKO

357 mieszkań w dziesięciu czteropiętrowych blokach. Na Ruczaju powstaje duże osiedle socjalne. Pierwsze mieszkania w rejonie ul. Przyzby i Zalesie zostaną oddane w ciągu dwóch najbliższych lat. Budowa rusza jesienią.

Kraków otrzymał właśnie na ten cel 7,2 mln złotych z Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Rządowe dofinansowanie pokryje jedną trzecią kosztów budowy pierwszego etapu inwestycji o wartości 20 mln zł, w ramach którego do jesieni 2019 roku, powstanie pięć bloków i 179 mieszkań.

Pozostałe fundusze (13,6 mln zł) mają pochodzić z budżetu miasta. Wartość całego projektu to 44,1 mln zł. Docelowo przy ul. Przyzby i Zalesie powstanie 10 czterokondygnacyjnych bloków komunalnych w tym jeden z dwoma lokalami usługowymi: biblioteką publiczną i żłobkiem.

Będzie tam 37 mieszkań typu „Studio” (pokój z aneksem kuchennym) o pow. ok. 25 m2, 177 mieszkań typu „Pokój z kuchnią” o pow. ok. 35 m2, 107 mieszkań typu „Dwa pokoje z aneksem kuchennym” o pow. ok. 45 m2 i 36 mieszkań w układzie „Trzy pokoje z aneksem kuchennym” o pow. ok. 65 m2.

20 lokali będzie przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich. Osiedle będzie dysponowało 240 miejscami postojowymi, w tym 21 miejscami dla osób niepełnosprawnych ruchowo.

Na terenie kompleksu bloków zaprojektowano place zabaw oraz miejsca rekreacji. Pozostawiono też rezerwę terenu na dom kultury, który będzie realizowany w kolejnych latach. Na liście oczekujących na przydział mieszkania gminnego czeka obecnie 278 rodzin. Kolejnych 166 rodzin zostało już wstępnie zakwalifikowanych do ubiegania się o pomoc mieszkaniową. Średni czas oczekiwania na mieszkanie komunalne to ok. 1,5 roku.

W zeszłym roku do użytku oddano prawie 50 mieszkań komunalnych na Małym Płaszowie, z kolei w 2013 roku – 82 lokale przy ul. Łazy, a w 2008 roku – 50 mieszkań w Ruszczy i 290 przy ul. Magnolia.

Miasto przygotowuje też kolejne inwestycje mieszkaniowe. Bloki gminne powstaną przy ul. Fredry. Przewidziano w nich około 50 lokali. Zgodnie z planem jeszcze w tym roku ogłoszony ma być przetarg.

Na podstawie sądowych orzeczeń o eksmisji z lokali prywatnych i komunalnych gmina ma obowiązek zapewnić 1875 mieszkań socjalnych. - Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski nie pozostawia złudzeń: Nigdy nie zaspokoimy w pełni potrzeb mieszkaniowych - mówi.

Szansę na poprawę sytuacji prezydent upatruje w rządowym programie Mieszkanie plus, w ramach którego mają powstawać mieszkania na wynajem z niskim czynszem (z możliwością wykupu). W tym roku Kraków oddał na ten cel gminne grunty przy ul. Kolistej pomiędzy ul. Zamiejską i Lubostroń oraz w rejonie ul. Strażackiej i Golikówka. 

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.