Dzięki lekarzom Melania dostała cudowny prezent
13-letnia dziewczynka przeszła w Krakowie zabieg wszczepienia stentgraftu do aorty. To jeden z pierwszych w Europie przypadków wykorzystania u dziecka implantu zastępującego prawdziwe naczynie, który ma możliwość poszerzania się w miarę wzrostu pacjenta.
Wszczepienia dokonał zespół kardiologów inwazyjnych z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie przy współpracy z prof. Tomaszem Moszurą z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.
– Zabieg wykonano bez otwierania klatki piersiowej pacjentki. Po wszczepieniu stentgraftu średnica naczynia poszerzyła się do 12 mm – mówi dr Piotr Weryński, zastępca kierownika Oddziału Kardiologii Dziecięcej USD, który razem z prof. Tomaszem Moszurą wykonywał zabieg.
Mama 13-letniej Melanii już będąc w ciąży wiedziała, że córeczka urodzi ze zwężoną aortą. Po porodzie sytuacja okazała się jeszcze trudniejsza. Dziewczynka przyszła na świat z przerwanym łukiem aorty. Konieczna była natychmiastowa interwencja kardiochirurgów.
W trzeciej dobie życia Melanii wszczepiono homograf, który miał zastępować ściany wadliwego naczynia krwionośnego i zapewnić przepływ krwi. Niestety po latach implant uległ zupełnemu zwapnieniu. Aorta w najwęższym miejscu miała zaledwie 3,5-4 mm, czyli trzykrotnie mniej niż u zdrowego dziecka. Dziewczynka cierpiała na nadciśnienie tętnicze, łatwo się męczyła.
Po dwóch latach poszukiwań ośrodka, który zdecydowałby się operować Melanię, rodzice trafili do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Specjaliści z Prokocimia zaprosili do współpracy kardiologa inwazyjnego z Łodzi – prof. Tomasza Moszurę.
– Melania dostała cudowny prezent, dzięki wielkiemu sercu lekarzy, zaangażowanych w przygotowanie i realizację zabiegu. Za wykonaniem zabiegu przemawiała nie tylko obawa o wydolność organizmu córki, ale również o jakość jej przyszłego życia – mówi Mariusz Lewandowski, tata Melanii.