Dzięki imprezom organizowanym w Tauron Arenie krakowscy przedsiębiorcy zarobili w ciągu jednego roku 72 mln złotych. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez BBS Obserwator na zlecenie Agencji Rozwoju Miasta S.A.
Badania satysfakcji klienta oraz znaczenia ekonomicznego największej hali sportowo-widowiskowej w Polsce były prowadzone od września 2015 r. do września 2016 r.
Łącznie przepytano 1600 uczestników imprez organizowanych w TAURON Arenie Kraków ; 300 przedstawicieli branży hotelowej i gastronomicznej oraz 18 najemców.
– Zlecone przez nas badania potwierdziły to, co było jednym z głównych założeń budowy TAURON Areny Kraków, mianowicie fakt, że obiekt ma ogromny wpływ na gospodarkę miasta, przede wszystkim na wzrost dochodów krakowskich firm i instytucji – mówi Małgorzata Marcińska, Prezes Zarządu Agencji Rozwoju Miasta S.A.
W badanym okresie w wydarzeniach w TAURON Arenie Kraków udział wzięło 780 tys. osób, z czego ponad 300 tys. pochodziło spoza Krakowa. Goście spędzają w naszym mieście najczęściej jeden lub dwa dni, a ponad 82 proc. z nich ocenia swój pobyt bardzo dobrze i dobrze.
Z usług hotelowych korzysta 26 proc. gości. Deklarowany przez nich wydatek na nocleg to średnio 308 złotych. 47 proc. przyjezdnych skorzystało też z różnych atrakcji Krakowa (imprezy sportowe, kulturalne, restauracje, puby, zakupy, zwiedzanie, itp.), wydając na nie średnio 333 złote.
– Oznacza to, że w ciągu dwunastu miesięcy uczestnicy imprez w TAURON Arenie Kraków na noclegi w Krakowie wydali ok.24,5 mln złotych, a na dodatkowe atrakcje ok. 47,5 mln złotych. Łącznie jest to więc kwota ok. 72 mln złotych – wylicza Jacek Gryzło, wiceprezes zarządu Agencji Rozwoju Miasta S.A. – Opierając się na danych uzyskanych z badań, można z dużym prawdopodobieństwem oszacować, że jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę widzów i imprezy od początku funkcjonowania hali suma ta wzrośnie do ok. 156 mln złotych. Oznacza to, że koszty budowy TAURON Areny Kraków zwrócą się po 6-7 latach – podsumowuje Jacek Gryzło.
Badania przeprowadzone przez BBS Obserwator wskazują, że powstanie TAURON Areny Kraków wpłynęło na funkcjonowanie branży noclegowej i gastronomicznej w Krakowie. 69 proc. przedstawicieli branży noclegowej i 33 proc. branży gastronomicznej dostrzega wpływ TAURON Areny Kraków na wzrost liczby gości.
Badani najczęściej szacują, że dzięki powstaniu hali ich przychody wzrosły o ok. 10 proc.
TAURON Arena Kraków funkcjonuje od 2014 roku. Jej budowa pochłonęła ponad 360 mln zł. Znajduje się tu 15 030 miejsc na trybunach i 9300 na płycie. Dotychczas największe jednorazowe wydarzenie zorganizowane w obiekcie to koncert Justina Biebera (w listopadzie 2016 roku), w którym uczestniczyło ponad 19 tys. widzów. Inny rekord frekwencyjny to mistrzostwa w piłce ręcznej - podczas 9 dni rozegrano 19 meczów, które obejrzało łącznie 213 tys. kibiców.