PILNE

Dziś Biała Księga, w kwietniu Czarna, a potem specjalna sesja

14 marca 2018 Miasto
Autor:  Anna Kolet-Iciek

Krakowskim urzędnikom w ciągu ostatnich 19 lat udało się uratować 549 nieruchomości. Ich spis zawiera zaprezentowana dziś radnym tzw. Biała Księga. Prezydent zapowiada, że jeszcze w kwietniu powstanie “Czarna Księga” opisująca przegrane przez miasto sprawy.

Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta prezydent Jacek Majchrowski prezentując radnym “Białą Księgę” podkreślił, że dotyczy ona nieruchomości krakowskich, które udało się przejąć, a nie reprywatyzacji, z jaką mamy do czynienia w Warszawie, gdzie decyzje o zwrocie kamienic podejmowali urzędnicy. - W Krakowie decydowały o tym sądy, a miasto często było w tych sprawach stroną poszkodowaną, chociażby dlatego, że ciąży na nim obowiązek zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych osób wyrzucanych z przejętych kamienic. Obecnie na lokal czeka ponad 700 osób pozbawionych w ten sposób mieszkania. Tracimy też budynki użyteczności publicznej - zaznaczył prezydent i jako przykład podał działki przy ul. Wileńskiej, na których znajduje się Szkoła Podstawowa nr 95, czy też siedzibę Instytutu Ekspertyz Sądowych.

Dodał, że krakowscy urzędnicy w każdej tego typu sprawie sprawdzają, czy daną nieruchomość można przejąć np. na podstawie przepisów o zasiedzeniu. Przyznał też, że miasto złożyło zawiadomienia do prokuratury w 24 przypadkach, które wydały się urzędnikom “podejrzane”. - Jak chociażby sprzedaż udziałów za 2 dolary, choć w aktach notarialnych wartość tych udziałów wynosiła 700 tys. zł. Były też wątpliwości dotyczące fałszowania testamentu czy próby przejęcia kamienicy choć z prawowitym właścicielem dana osoba miała jedynie wspólne nazwisko bez żadnego stopnia pokrewieństwa - tłumaczył prezydent.

Zaprezentowana dziś Biała Księga zawiera 549 adresów nieruchomości uratowanych w ciągu ostatnich 19 lat. - Z tego 447 przypadków nastąpiło za czasów moich kadencji od 2002 roku - podkreślił prezydent.

Zapowiedział też, że jeszcze w kwietniu zaprezentowana zostanie “Czarna Księga” zawierająca spis nieruchomości, których nie udało się odzyskać. - Pokażemy też cały proces walki o każdą z tych nieruchomości - powiedział.

Jacek Majchrowski zaznaczył, że chciałby też zwołania w tej sprawie nadzwyczajnej sesji Rady Miasta, tak, by wszystkie wątpliwości zostały wyjaśnione.

Co zawiera “Biała Księga krakowskich nieruchomości”?

To 549 adresów wraz z opisem, jak miasto przejmowało daną nieruchomość, na jakiej podstawie lub w jakim trybie (spadek, zasiedzenie, przemilczenie, układy odszkodowawcze, decyzje PMK o przejęciu na podstawie ustawy o KRS), kiedy zostały wydane postanowienia lub decyzje, a także kto wcześniej był jej właścicielem i czy znajdowała się ona w zainteresowaniu prokuratury lub policji.

Najwięcej mienia - 363 nieruchomości - udało się przejąć dzięki spadkom na rzecz skarbu państwa lub gminy. 30 kamienic przejęto przez zasiedzenie, 14 miasto uzyskało na podstawie dekretu o mieniu porzuconym, natomiast 79 kamienic uratowano dzięki odnalezieniu informacji o tym, że za dane mienie wypłacono po wojnie odszkodowanie właścicielom, którzy wyjechali z Polski.

Pełna lista uratowanych nieruchomości

Fot. krakow.pl

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.