Za nami druga kolejka Ekstraklasy. Trwają też rozgrywki niższych lig i walczą żużlowcy. Zapraszamy na obszerne podsumowanie tygodnia w krakowskim sporcie.
Piłka nożna - PKO Ekstraklasa, 2. kolejka:
Cracovia - ŁKS Łódź 1-2 (0-1)
Hanca 90 - Sekulski 16', Rozwandowicz 56' (k.)
Drużyna "Pasów" niezbyt szczęśliwie rozpoczęła sezon 2019/2020. Najpierw przegrała w meczu eliminacyjnym Ligi Europy, a w 1. kolejce Lotto Ekstraklasy zremisowała z Zagłębiem Lubin. Inauguracja nowego sezonu przed własną publicznością przyniosła porażkę - tym razem z beniaminkiem PKO Ekstraklasy - ŁKS-em Łódź, dla którego jest to pierwsze ligowe zwycięstwo po powrocie na najwyższy poziom rozgrywkowy. Faktem jest, że nie musieli na nie długo czekać, bo w pierwszej kolejce bezbramkowo zremisowali z Lechią Gdańsk, a w kolejnej sięgnęli właśnie po komplet punktów.
Mecz rozpoczął się pozytywnie dla gospodarzy. Już w 8. minucie mogli wyjść na prowadzenie, kiedy to Kamil Pestka po rajdzie lewą stroną zacentrował piłkę do Lopesa. Jego strzał został jednak zablokowany przez golkipera gości. Chwilę później znów uderzać próbował Lopes, jednak tym razem trafił w słupek. Dla kibiców zgromadzonych na stadionie przy ul. Kałuży bramka dla krakowskiej drużyny wydawała się być kwestią czasu. Jakże duże musiało być ich zaskoczenie, gdy w 16. minucie prowadzenie objęli przyjezdni. Dani Ramírez idealnie wypatrzył Sekulskiego, który był dobrze ustawiony i posłał do niego piłkę. Napastnik ŁKS-u bez problemu trafił wprost w bramkę Peškovicia, otwierając tym samym wynik spotkania. Zawodnicy "Pasów" próbowali doprowadzić do wyrównania, najbliżej w I połowie był Čečarić, jednakże nie przyniosło to efektu w postaci bramek. W 30. minucie trener Michał Probierz zdecydował się na zmianę w swoim zespole i ściągnął Kamila Pestkę, zastępując go Sylwestrem Lusiuszem. Podczas konferencji pomeczowej szkoleniowiec przyznał, że wystawienie Pestki nie było dobrym posunięciem:Moim błędem było wystawienie Kamila Pestki na lewej pomocy. Chcieliśmy zabezpieczyć środek trochę inaczej, niż w poprzednich spotkaniach i wdrożyć kolejnego młodzieżowca do składu. Kamil miał jednak na tej pozycji duże problemy, i to był błąd. Trzeba go jednak przyjąć.
Po zmianie połów swoją okazję miał ponownie Sekulski, ale nie udało mu się podwyższyć wyniku. Zmienił go natomiast Maksymilian Rozwandowicz w 56. minucie, trafiając do siatki wprost z 11. metra. Arbiter spotkania bez wahania wskazał na "wapno" po zagraniu ręką Michała Helika. Po tej bramce, zawodnicy "Pasów" jeszcze mocniej zaatakowali, najbliżej zdobycia bramki był van Amersfoort, który pięknie główkował, ale bramkarz gości był tego dnia świetnie dysponowany. Ostatecznie przełamanie przyniósł Sergiu Hanca, który efektowym strzałem z woleja z ok. 14. metrów pokonał Kołbę w ostatniej minucie meczu. Piękna bramka pozwoliła jednak tylko otrzeć nieco łzy - na wyrównanie zabrakło już czasu. Kolejne spotkanie "Pasy" rozegrają na wyjeździe, w sobotę 3 sierpnia, o godzinie 17:30 z drugim z beniaminków PKO Ekstraklasy - Rakowem Częstochowa, na stadionie w Bełchatowie.
Cracovia: Peškovič - Râpă, Helik, Jablonský, Sipľak - Čečarić (60' Wdowiak), Gol, Dimun (60' Hanca), van Amersfoort, Pestka (30' Lusiusz) - Rafael Lopes.
ŁKS: Kołba - Grzesik (78' Bogusz), Rozwandowicz, Sobociński, Klimczak - Bryła (46' Pirulo), Piątek, Kalinkowski, Wolski, Dani Ramírez - Sekulski (68' Kujawa).
Żółte kartki: Helik, Jablonský - Klimczak, Sobociński.
Piłka nożna - PKO Ekstraklasa, 2. kolejka:
Lechia Gdańsk - Wisła Kraków 0-0
Mecz w Gdańsku w ramach 2. kolejki PKO Ekstraklasy dla wielu widzów nie był ciekawy. Podczas spotkania nie padła żadna bramka, a do tego brakło spektakularnych sytuacji podbramkowych. Wisła zagrała w lekkim osłabieniu, gdyż w wyjściowej "jedenastce" zabrakło Jakuba Błaszczykowskiego i Vukan Savićevicia. Na szczęście do składu powrócił Vullnet Basha. Już w 13. minucie swoją okazję mieli krakowianie, kiedy to na strzał z dystansu zdecydował się Jean Carlos Silva. Gospodarze odpowiedzieli kilka minut później, gdy z rzutu wolnego uderzył Gajos, jednakże piłka odbiła się od poprzeczki. Chwilę później znów z dystansu strzelać próbował Wojtkowski, ale piłka znów poleciała wprost w poprzeczkę. W odpowiedzi, bramkę Buchalika atakował Nalepa, ale jego strzał został skutecznie zablokowany, dzięki czemu na koniec pierwszej części gdy na tablicy wyników widniał bezbramkowy remis.
Wynik ten nie zmienił się już do końca spotkania. Co prawda po przerwie m.in. świetnym rajdem popisał się Mak, jednakże Alomerović doskonale odnalazł się w tej sytuacji, zachowując czyste konto. Kilka minut przed końcem regulaminowego czasu gry zakotłowało się pod bramką Wisły, kiedy to w polu karnym upadł Sobiech, a Paixão był bliski oddania strzału. Sędzia spotkania nie dopatrzył się tam jednak żadnego przewinienia i chwilę później zakończył spotkanie. Kolejne spotkanie "Biała Gwiazda" rozegra u siebie z Górnikiem Zabrze w poniedziałek, 5. sierpnia o godzinie 18:00.
Lechia: Alomerović - Kobryń, Nalepa, Maloča, Chrzanowski - Egy Maulana Vikri (46' Kubicki), Gajos, Makowski, Wolski (56' Haraslín), Peszko (72' Paixão) - Sobiech.
Wisła: Buchalik - Niepsuj, Klemenz, Janicki (78' Wasilewski), Sadlok - Boguski, Basha, Wojtkowski, Jean Carlos Silva (76' Buksa), Mak (88' Morys) - Drzazga.
Żółte kartki: Wolski - Sadlok, Klemenz, Wasilewski.
Piłka nożna - II Liga, 1. kolejka:
Garbarnia Kraków - Górnik Łęczna 0-1 (0-1)
Wojciechowski 7'.
Garbarnia: Kozioł - Mruk, Masiuda, Jurkowski (64' Marszalik), Kujawa (80' Duda) - Kowalski, Włodyka (73' Kołbon), Kuczak, Szewczyk, Słoma - Feliks (62' Wyjadłowski).
Górnik: Rojek - Orłowski, Baranowski, Pajnowski, Leândro - Goliński (90' Lewandowski), Stasiak (70' Mackiewicz), Stromecki, Korczakowski (83' Szczerba), Tymosiak - Wojciechowski (88' Banaszak).
Żółte kartki: Feliks, Masiuda - Korczakowski, Tymosiak.
Roszady kadrowe w krakowskich klubach Lotto Ekstraklasy:
Otwarte jest okienko transferowe, które potrwa do końca sierpnia. Poniżej podajemy potwierdzone informacje dotyczące krakowskich klubów występujących w Lotto Ekstraklasie, oraz II i III lidze, które będziemy co tydzień aktualizować.
Cracovia - przyszli:
Lukáš Hroššo - 32-letni bramkarz; dotychczas występował w: Nitrze, Slovanie Bratysława, Slovanie Liberec, Dukli Praga i Zagłębiu Sosnowiec. Cracovia podpisała z nim 3-letni kontrakt, począwszy od 1 lipca b.r.
Rafael Lopes - 27-letni napastnik; dotychczas występował w portugalskich drużynach: AD Esposende, Varzim SC, Vitórii Setúbal, Moreirense FC, FC Penafiel, Académice Coimbra, GD Chaves, Boaviscie Porto i cypryjskiej Omónii Nikozja. Z Cracovią związał się 2-letnim kontraktem.
Rubén López Huesca "Rubio" - 23-letni napastnik; dotychczas występował w hiszpańskich drużynach: Elche CF, Elche Ilicitano CF, CE L'Hospitalet, Real Zaragoza CD B i CD Alcoyano. Z Cracovią podpisał kontrakt na 3 lata. Prywatnie, jest bratem Carlitosa, grającego aktualnie w Legii Warszawa (wcześniej w Wiśle Kraków).
David Jablonský - 27-letni obrońca; dotychczas występował w czeskich drużynach: FK Teplice, FC Zenit Čáslav, FK Arsenal Česká Lípa, FK Ústí nad Labem, FK Baník Sokolov, Tom Tomsk i ostatnio w bułgarskiej Lewski Sofia. Z "Pasami" związał się trzyletnim kontraktem.
Pelle van Amersfoort - 23-letni pomocnik; dotychczas występował w holenderskich drużynach: FC Haarlem, ADO '20 (Heemskerk), sc Heerenveen i Almere City FC. Z drużyną trenera Probierza związał się trzyletnią umową.
Kamil Pestka -po udanym Mundialu U-20, niespełna 21-letni obrońca powrócił do Cracovii z wypożyczenia do pierwszoligowego Chrobrego Głogów i będzie walczył o miejsce w pierwszym składzie "Pasów".
Dorian Pituła -19-letni obrońca, wychowanek "Pasów" został włączony do drużyny seniorów, po ukończeniu wieku juniora.
Cracovia - odeszli:
Krystian Stępniowski -bramkarz, spędził w Cracovii 5 lat, z krótką przerwą na jedną rundę sezonu 2017/18, gdy był wypożyczony do Pogoni Siedlce. Rozegrał dwa spotkania ligowe. Jego umowa z "Pasami" zakończyła się i nie zostanie ona przedłużona. Podpisał dwuletnią umowę z Zagłębiem Sosnowiec.
Airam Cabrera - napastnik, spędził w Cracovii 1 sezon. Grając w drużynie "Pasów" rozegrał 27 spotkań i strzelił 14 bramek, zaliczając dodatkowo 2 asysty. Jego umowa wypożyczenia się zakończyła i wraca do hiszpańskiej UD Extremadury.
Adrian Danek - pomocnik, spędził w Cracovii 1 sezon, w którym rozegrał zaledwie jeden mecz. 24-latek ostatecznie powrócił do Sandecji Nowy Sącz, z której przyszedł rok temu do krakowskiego klubu.
Gerard Oliva - napastnik, spędził w Cracovii 1 sezon, w którym rozegrał 3 mecze, strzelając 1 bramkę. Szybko, bo w sierpniu ub.r. zerwał więzadło krzyżowe i nie pojawił się więcej na boisku "Pasów". Postanowił nie przedłużać kontraktu, który wygasa z końcem czerwca.
Javi Hernández - pomocnik, po tym jak zgłosił w klubie, że otrzymał ofertę i chce odejść z Cracovii za darmo mimo trwającego kontraktu, został przez trenera odesłany ze zgrupowania i przeniesiony do rezerw Cracovii. Ostatecznie przeszedł do indyjskiego ATK na zasadzie transferu definitywnego.
Jakub Serafin - pomocnik, spędził w drużynie "Pasów" 1 sezon, w trakcie którego rozegrał 6 meczów w I drużynie. Został wypożyczony na rok do I-ligowej Puszczy Niepołomice.
Filip Majchrowicz -19-letni bramkarz, który 1,5 roku temu trafił do Cracovii z Polonii Warszawa przeszedł na zasadzie rocznego wypożyczenia do drugoligowej Resovii Rzeszów.
Wisła - przyszli:
Rafał Janicki - 26-letni obrońca, występował w: Chemiku Police, Ruchu Chorzów, Lechii Gdańsk i ostatnio w Lechu Poznań. Z krakowską Wisłą podpisał 2-letni kontrakt z opcją przedłużenia.
Michał Mak - 27-letni pomocnik, występował w: Babiej Górze Sucha Beskidzka, Wiśle Kraków, Stadionie Śląskim Chorzów, Ruchu Radzionków, GKS-ie Bełchatów, Lechii Gdańsk, Arminii Bielefeld, Śląsku Wrocław. Kontrakt z "Białą Gwiazdą" został podpisany na rok z opcją przedłużenia.
David Niepsuj - 23-letni obrońca, wstępował w: Fortunie Wuppertal, Bayerze Leverkusen, Borussii Mönchengladbach, Fortunie Düsseldorf, Wuppertaler SV, VfL Bochum II, VfL Bochum i Pogoni Szczecin. Umowa została zawarta na 2 lata.
Denys Bałaniuk - 22-letni napastnik, powrócił z rocznego wypożyczenia do Arsenału Kijów. W ukraińskiej ekstraklasie w poprzednim sezonie rozegrał 8 spotkań, nie zdobywając gola.
Kacper Chorążka - bramkarz, powrócił z wypożyczenia do III-ligowego Hutnika Kraków, w którym w rundzie wiosennej minionego sezonu rozegrał 9 spotkań. Został zgłoszony do rozgrywek w sezonie 2019/2020, a dodatkowo w jego kontrakcie aktywowano klauzulę, która przedłużyła go o kolejny rok - do końca czerwca 2020.
Piotr Świątko - obrońca, powrócił z wypożyczenia do III-ligowego Hutnika Kraków, w którym w wiosną minionego sezonu rozegrał 12 spotkań i strzelił 1 bramkę. Wisła Kraków zgłosiła go do rozgrywek w sezonie 2019/2020.
Jean Carlos Silva - 23-letni brazylijski napastnik z hiszpańskim obywatelstwem, występował w: CD Tenerife, CD Parla Escuela, juniorskich zespołach Realu Madryt, CF Fuenlabrada, Granada CF B, Granada CF, Club Recreativo Granada. Podpisał dwuletnią umowę z opcją przedłużenia.
Paweł Koncewicz-Żyłka -15-letni obrońca Unii Tarnów podpisał 3-letni profesjonalny kontrakt z Wisłą i został włączony do pierwszej drużyny.
Wisła Kraków - odeszli:
Matej Palčič - obrońca, z końcem czerwca wygasł mu kontrakt z Wisłą i nie został on przedłużony. W barwach "Białej Gwiazdy" spędził 1,5 roku, rozegrał 12 spotkań i zaliczył 2 gole. Nową umowę podpisał z mistrzem Mołdawii - Sheriffem Tiraspol.
Wojciech Słomka - pomocnik, wygasa mu kontrakt z Wisłą, który nie zostanie przedłużony. Do Wisły przyszedł jesienią 2016/2017, ale większą część tego czasu spędził na wypożyczeniu do GKS-u Katowice. W Wiśle rozegrał zaledwie 6 spotkań. Odszedł do pierwszoligowego Zagłębia Sosnowiec.
Tobiasz Weinzettel - bramkarz, dołączył do Wisły w trudnym momencie, na rundę wiosenną i jego krótki kontrakt wygasa z końcem przyszłego miesiąca. Zawodnik nie rozegrał żadnego spotkania w barwach Wisły, a umowa nie zostanie przedłużona. Aktualnie brak informacji o jego nowym klubie.
Maciej Śliwa - pomocnik, z końcem czerwca wygasła jego umowa z Wisłą i nie została ona przedłużona. Śliwa, podpisał 4-letni kontrakt z Miedzią Legnica. Młody zawodnik był podstawowym graczem wiślackiej CLJ, a w pierwszej drużynie Wisły rozegrał 5 spotkań i strzelił 1 bramkę.
Marko Kolar -napastnik, odszedł do holenderskiego FC Emmen. W ciągu prawie 2 sezonów spędzonych w Wiśle rozegrał 31 meczów w Ekstraklasie (26 z nich w poprzednim sezonie), zdobywając 11 bramek (wszystkie w poprzednim sezonie). Wisła otrzyma za niego kwotę odstępnego zapisaną w umowie z piłkarzem. Jak podała "Gazeta Krakowska" wyniesie ono 600 tys. Euro.
Sławomir Peszko - pomocnik, zakończyło się jego wypożyczenie z Lechii Gdańsk, do której były reprezentant Polski powrócił i został już zgłoszony do kadry na sezon 2019/2020.
Rafał Pietrzak -obrońca, po wygaśnięciu kontraktu odszedł do belgijskiego Excelsior Mouscron, gdzie podpisał trzyletnią umowę. W poprzednim sezonie zagrał w barwach Wisły 36 spotkań i zdobył w nich trzy bramki.
Piłka nożna - II Liga
Garbarnia Kraków - przybyli:
Kamil Kuczak (Soła Oświęcim), Grzegorz Marszalik (Hutnik Kraków), Rafał Surmiak (Sokół Sieniawa), Krzysztof Szewczyk (Wiślanie Jaśkowice), Adrian Wójcik (Soła Oświęcim), Dorian Frątczak (KSZO Ostrowiec Świętokrzyski), Tomasz Kołbon (Watra Białka Tatrzańska), Krystian Kujawa (ROW Rybnik), Jakub Kowalski (Górnik Łęczna), Bartosz Baran (rezerwy), Michał Feliks (rezerwy), Mateusz Duda (Soła Oświęcim), Adrian Jurkowski (Wigry Suwałki), Jan Klimek (Lech II Poznań), Mateusz Wyjadłowski (Soła Oświęcim).
Garbarnia Kraków - odeszli:
Arkadiusz Garzeł (Hutnik Kraków), Krzysztof Kalemba (szuka klubu), Serhij Krykun (Resovia Rzeszów), Tomasz Ogar (Hutnik Kraków), Paweł Pyciak (Hutnik Kraków), Wojciech Wojcieszyński (szuka klubu), Marcin Cabaj (szuka klubu), Michał Czekaj (Radunia Stężyca), Maciej Firlej (Pogoń Siedlce), Szymon Kiebzak (GKS Katowice), Przemysław Lech (Bytovia Bytów), Dawid Nowak (szuka klubu), Remigiusz Szywacz (Olimpia Grudziądz), Filip Wójcik (Stal Stalowa Wola).
Piłka nożna -III Liga
Hutnik Kraków - przybyli:
Arkadiusz Garzeł (Garbarnia Kraków), Paweł Pyciak (Garbarnia Kraków), Tomasz Ogar (Garbarnia Kraków), Mateusz Gamrot (ŁKS Łódź).
Hutnik Kraków - odeszli:
Błażej Radwanek (Zagłębie Sosnowiec), Grzegorz Marszalik (Garbarnia Kraków), Dariusz Gawęcki (Wieczysta Kraków), Piotr Świątko (powrót z wyp.do Wisły Kraków), Kacper Chorążka (powrót z wyp.do Wisły Kraków), Jakub Ptak (szuka klubu).
Żużel - 2 Liga
Speedway Wanda - Kolejarz Rawicz 23:66
Speedway Wanda Kraków: 23
9. Tero Aarnio ZZ
10. Dawid Kołodziej (0,W,1,1,-) 2
11. Dominik Kossakowski (3,1,1,2,2,0) 9
12. Łukasz Szczęsny (0,0,0,0,0) 0
13. Stanisław Burza (2,W,3,2,W,1) 8
14. Krystian Stefanów (T,D,D,-) 0
15. Mateusz Pacek (W,1,0,1,1,1) 4
Kolejarz Rawicz: 66
1. Szymon Szlauderbach (1,2*,1,3,-) 7+1
2. Jaimon Lidsey (3,3,3,3,2*) 14+1
3. Arkadiusz Pawlak (2,1,3,2*) 8+1
4. Petr Chlupac (1*,2,2*,2*,-) 7+3
5. Luke Becker (2*,3,3,3,3) 14+1
6. Kacper Pludra (3,2*,U,3) 8+1
7. Krzysztof Sadurski (2,3,1,2*) 8+1
Speedway Wanda - Wilki Krosna 26:64
Speedway Wanda Kraków: 26
9. Tero Aarnio ZZ
10. Dawid Kołodziej (0,1*,1,0,1) 3+1
11. Dominik Kossakowski (2,1,2,2,2,1) 10
12. Łukasz Szczęsny (1,0,0,-,D) 1
13. Stanisław Burza (2,2,1,1,1,2) 9
14. Krystian Stefanów (2,D,D,W,D) 2
15. Mateusz Pacek (U,0,0,1) 1
Wilki Krosno: 64
1. Norbert Magosi (1,2*,2*,3,2*) 10+3
2. Lars Skupień (3,3,3,3,D) 12
3. Edward Mazur (3,3,3,2*,3) 14+1
4. Mateusz Rząsa (D,-,-,-) 0
5. Paweł Hlib (1,3,3,3,3) 13
6. Patryk Zieliński (1,0,2*,1) 4+1
7. Mateusz Świdnicki (3,3,2*,1,2*) 11+2
Fot. Fokusmedia