PILNE

Elżbieta Koterba odwołana z urzędu

09 sierpnia 2018 Miasto
Autor:  Jakub Kot

Elżbieta Koterba, wiceprezydent miasta ds. rozwoju, została odwołana ze stanowiska przez prezydenta Jacka Majchrowskiego. Wiadomość o zwolnieniu zastała ją na urlopie a sama zainteresowana dowiedziała się o wszystkim... za pośrednictwem mediów.

- W związku z wynikami konkursu ogłoszonego w piątek przez Stowarzyszenie Architektów Rzeczpospolitej Polskiej na projekt rządowego osiedla Spacerowa na Klinach i zwycięstwem pracowni architektonicznej, współpracującej przy tym projekcie z Biurem Rozwoju Krakowa - firmą będącą własnością najbliższej rodziny Elżbiety Koterby, a także zważywszy na fakt, iż to właśnie Elżbieta Koterba aktywnie uczestniczyła w imieniu miasta w rozmowach z inwestorem na temat tej gigantycznej inwestycji i jej skutków dla Krakowa oraz mieszkańców dzielnicy X, prezydent Jacek Majchrowski podjął decyzję, o odwołaniu Elżbiety Koterby ze stanowiska zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa - możemy przeczytać w oficjalnym komunikacie wydanym przez Magistrat.  - Prezydent nie ma powodów, by powątpiewać, iż negocjacje prowadzone dotychczas odpowiednio zabezpieczały interes miasta, ale w tej sytuacji zaangażowanie prezydent Elżbiety Koterby może być traktowane jako niedopuszczalny konflikt interesów. Jednocześnie prezydent zapowiada, iż od tej pory negocjacje z BGK Nieruchomości będą się toczyć pod jego osobistym nadzorem - napisano dalej. 

Elżbieta Koterba o wszystkim dowiedziała się przebywając na urlopie, poza Krakowem. Niestety, nie z oficjalnego pisma ale od dziennikarzy. Dopiero po powrocie zdecydowała się zabrać głos w swojej sprawie. – Od ośmiu ostatnich lat, z odpowiednim temu poświęceniem, pełniłam urząd Zastępcy Prezydenta ds. Rozwoju Miasta Krakowa. Przez ten czas lojalnie wypełniałam obowiązki wobec mieszkańców Krakowa i Prezydenta, traktując swoją pracę jako misję. Z olbrzymim zaskoczeniem przyjęłam więc wiadomość o moim odwołaniu. Z dwóch powodów. Przede wszystkim zaskoczona jestem formą tego, w jaki sposób dowiedziałam się o dotyczącej mnie decyzji Prezydenta Miasta. Wiadomość ta dotarła do mnie wyłącznie za pośrednictwem mediów, podczas urlopu. Nikt z przedstawicieli Prezydenta, nie poinformował mnie o tym bezpośrednio – napisała Koterba na swoim koncie Facebook.

Panią Elżbietę Koterbę zaskoczyło też uzasadnienie tej decyzji prezydenta Majchrowskiego. – Zorganizowany przy wsparciu Stowarzyszenia Architektów Polskich na zlecenie Banku Gospodarstwa Krajowego i Nieruchomości, z udziałem sędziów SARP i przedstawicieli Urzędy Miasta Krakowa konkurs, trwa od maja tego roku. Jego formuła zaś - zakładająca pełną jawność podmiotów biorących udział w rokowaniach - sprawia, że członkowie jury podczas organizowanych rozmów warsztatowych - twarzą w twarz - bezpośrednio, dwukrotnie rozmawiali z każdym z pięciu zespołów konkursowych, w pełnym ich składzie. Takie rozmowy z zespołem konsorcjum Andrzeja M. Chołdzyńskiego, które współtworzy m.in. Biuro Rozwoju Krakowa S.A, a którego prezesem jest mój syn Sebastian Chwedeczko, również miały miejsce.Należy przy tym podkreślić, iż prowadzącymi owe rozmowy konkursowe ze strony jury byli m.in. przedstawiciele UMK: Iwona Król, Z-ca dyr.. ds. Inwestycji w Zarządzie Infrastruktury Komunalnej i Transportu, Piotr Kempf, dyr. Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie i jego reprezentanci oraz Tomasz Bobrowski, Główny Architekt Miasta. Taka forma, w odróżnieniu od tradycyjnych konkursów anonimowych, wyklucza tajność rokowań. Osobiście nie uczestniczyłam w jakichkolwiek pracach związanych z konkursem. Nie jestem również sygnatariuszem porozumienia zawartego między Urzędem Miasta a BGKiN. Sam zaś konkurs i jego rozstrzygnięcie - w formie ogólnie zarysowanej koncepcji projektowej - nie gwarantuje jego zwycięzcom realizacji inwestycji. Strony bowiem przystąpią dopiero do negocjacji kontraktu w składzie, który nie jest w obecnej chwili do jednoznacznego stwierdzenia. Na oficjalnej konferencji prasowej towarzyszącej ogłoszeniu wyników konkursu, Grzegorz Muszyński, Członek Zarządu BGKiN podkreślił wyraźnie w obecności krakowskich mediów, iż wszystkie pięć zespołów biorących udział w konkursie, ma szanse na podjęcie zlecenia w zakresie objętym niniejszym konkursem.W świetle tych faktów, które dotąd nie zostały podane wyraźnie do publicznej wiadomości, decyzję Prezydenta odbieram jako bezpodstawną, zaś sposób jej obwieszczenia jako krzywdzący – pisze, była już, pani wiceprezydent. Fot. Fokusmedia 

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.