PILNE

Filmowe pozycje na półkach księgarni

24 października 2019 Kultura
Autor:  Małgorzata Skiba

Powoli zbliża się kolejna, 27. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage. Jest to jeden z największych festiwali filmowych na świecie, który jest poświęcony sztuce operatorów filmowych. Festiwal początkowo odbywał się w Toruniu (lata 1993-1999), następnie w Łodzi i Bydgoszczy i po 10 latach powrócił z powrotem do korzeni, czyli miasta Mikołaja Kopernika. Podczas Festiwalu można uczestniczyć w spotkaniach z operatorami filmowymi oraz wziąć udział w warsztatach, seminariach i projekcjach filmowych. Wszystkie spotkania są prowadzone przez wybitnych operatorów i reżyserów. Gościem tegorocznej edycji będzie gwiazda branży filmowej, czyli Edward Norton, który będzie laureatem nagrody im. Krzysztofa Kieślowskiego. Podczas Festiwalu przyznawane są nagrody w wielu kategoriach, jednak do najważniejszych należą Złote, Srebrne i Brązowe Żaby, które są przyznawane operatorom w konkursie filmów fabularnych. 

Tegoroczny Festiwal odbędzie się w dniach 9-16 listopada b.r. w Toruniu. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie wydarzenia:https://camerimage.pl/camerimage-2019/informacje-ogolne/

Wiadomo, nie każdy może sobie pozwolić na wyjazd do Torunia i wzięcie udziału w tym, na pewno, wyjątkowym wydarzeniu. Tu, z pomocą przychodzi Wydawnictwo Krytyka Politycz ze swoimi nowymi dwoma pozycjami, które nawiązują do kina i sztuki filmowej. Oto, co nowego pojawiło się na półkach w księgarniach:

1. Zofia Rudnicka,Gerard Wilk. Tancerz.

Gerard Wilk to jeden z najwybitniejszych polskich tancerzy. Był polskim tancerzem i nie brakowało mu niczego: miał urodę, talent, uznanie i popularność. W latach 1966-1970 był solistą baletu Teatru Wielkiego w Warszawie. Zagrał w takich filmach jak:Małżeństwo z rozsądku,Przygoda z piosenką, czyPrzekładaniec. Wystąpił również w krótkometrażowych filmach baletowych:Fantomy,Gry,Podróż magiczna. Poza tym występował w etiudach baletowych Komendy oraz grupie baletowej Fantom. W Brukseli występował w Balecie XX w., a następnie zajmował się pracą pedagogiczną w Paryżu. W Teatrze Wielkim w Warszawie wystawił operęWerther Masseneta.  Na koniec, w 1995 roku wystąpił w filmie Łoszewskiego:Gerard Wilk - kilka razy zaczynałem od zera.
Zofia Rudnicka, autorka biografii, była zarówno jego przyjaciółką, jak i partnerką sceniczną. W książce przypomina tancerza oraz otaczający go świat. Wprowadza Czytelników w modne miejsca lat 60. minionego wieku i zapoznaje z ważnymi osobami. Następnie zabiera ich w podróż po Europie, w której nie brakuje ani brukselskich klubów dla gejów, ani pięknych zabytków Paryża. Rudnicka rozmawia ze znajomymi, rodziną i współpracownikami Gerarda Wilka, odwiedza jego ostatniego partnera i szuka unikatowych zdjęć. Mateusz Damięcki skomentował książkę następującymi słowami: "Co za czasy, co za człowiek, co za świat! Aż chce się zatańczyć z Wilkiem"!
https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/gerard-wilk-tancerz-777

2. Piotr Kletowski, Piotr Marecki,Żuławski. Wywiad rzeka.

Andrzej Żuławski to nieszablonowa postać. Był redaktorem "Filmu", asystentem Andrzeja Wajdy. Odtwarzał głównie drugoplanowe role, choć zdarzyło mu się grywać główne postacie, jak choćby w Tristesse et beauté. Nakręcił 14. Filmów - 6 w Polsce, resztę za granicą. W ojczyźnie wydał 24 książki. Otrzymał kilka nagród, w tym 2002: Złotą Żabę dla polskiego duetu reżyser-operator; wspólnie z Andrzejem J. Jaroszewiczem na 10. Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage.
 "Wywiad -rzeka" to rozmowa o uniwersum sztuki, które zostało utkane z ogromu przeczytanych książek, obejrzanych filmów, wysłuchanych oper, traumatycznych doświadczeń życiowych, co złożyło się na warsztat artysty. Zarówno ten filmowy, jak i pisarski. Wszystko wokół nas może stać się inspiracją do stworzenia niepowtarzalnego dzieła, które poruszy najbardziej dotkliwe problemy społeczne i indywidualne. W książce Czytelnik znajdzie opowieści o filmie z czasów PRL-u, o dwukrotnym przymusowym opuszczeniu Polski, o cenzurze, o kobietach takich jak: Małgorzata Braunek, Isabell Adjani, Valérie Kaprisky, Iwona Petry czy Sophie Marceau. W wywiadzie znajdą się też wzmianki i pracy z filmowcami z Polski, Francji i Ameryki. Tak naprawdę to chyba jedna z obowiązkowych lektur dla tych, którzy interesują się sztuką filmową.
https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/zulawski-wywiad-rzeka-742

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.