PILNE

Geis kończy działalność kurierską w Polsce

02 października 2019 Apetyt na Kraków
Jakub Kot

Redaktor Naczelny

Wraz z 31 sierpnia 2019 roku Geis Parcel - spółka Grupy Geis odpowiedzialna za działalność kurierską - zakończyła swoją działalność na terenie Polski. Dotychczasowi klienci firmy muszą znaleźć do współpracy innych przewoźników.

Od września Geis znika z Polski z usługami kurierskimi

Wysyłki kurierskie Geis Parcel nie przyjęły się na polskim rynku, dlatego funkcjonująca w Polsce od 2006 roku Grupa Geis wycofała się wraz z końcem sierpnia 2019 roku z dalszego świadczenia usług w tym zakresie. Wszyscy pracownicy spółki otrzymali wypowiedzenia. 

Geis Parcel to usługa, której domeną była wysyłka paczki kurierem. Jednak przesyłki kurierskie musiały mieścić się w szczegółowo określonych parametrach - maksymalnie 60 cm wysokości, 80 cm szerokości, 2 metrach długości oraz 50 kg wagi. Prawdopodobnie to właśnie mało elastyczna oferta sprawiła, że usługa nie przypadła do gustu mieszkańcom Polski.

Rynek usług kurierskich w Polsce należy do jednego z najtrudniejszych. Duża konkurencja, utrzymujący się od wielu lat liderzy (InPost, DPD, DHL), ogromny nacisk na wysoką jakość i szybką dostarczalność paczek ze strony klientów, często ciężkie warunki pracy kurierów, a także wiele innych aspektów sprawia, że mniejsze marki lub duzi gracze z innych krajów, którzy chcą wejść na polski rynek, podejmują ogromne wyzwanie, któremu sprostać udaje się tylko nielicznym. 

Pozostałe firmy kurierskie obecne na polskim rynku mają szansę powalczyć o byłych klientów Geis Parcel, a także o byłych pracowników spółki. To czas, by konkurować nie tylko atrakcyjną ofertą cenową, ale także jakością świadczonych usług kurierskich, szybkością dostaw, nowoczesnymi rozwiązaniami oraz godnymi warunkami pracy, oferowanymi kurierom. Zgodnie z danymi Urzędu Komunikacji Elektronicznej, w 2018 roku w Polsce nadano 400 mln paczek, a w 2020 roku szacuje się w tym zakresie wynik na poziomie ok. 500 mln paczek, więc faktycznie jest o co walczyć.

Geis nie rezygnuje całkowicie z działalności w Polsce

Mimo podjęcia decyzji o zakończeniu działalności kurierskiej w Polsce, Geis nie znika na dobre. Firma nadal będzie działała na polskim rynku - tym razem jednak wyłącznie na rynku usług spedycyjnych, skupiając się na drobnicowym i całopojazdowym transporcie drogowym, lotniczym oraz morskim, a także na logistyce kontraktowej, pod szyldem spółek Geis Cargo International Poland Sp. z o. o. i Geis PL Sp. z o. o. 

Od 2006 roku, gdy Grupa Geis zdecydowała się wejść na polski rynek, przejęła wiele mniejszych firm, tworząc tym samym efektywną sieć logistyczną. Hans-Georg Geis i Wolfgang Geis - właściciele zarządzający Grupą Geis podkreślają, że - poza usługami kurierskimi, świadczonymi przez spółkę Geis Parcel - firma świetnie radzi sobie na rynku. W ostatnich latach odnotowuje - rok do roku - wzrosty na poziomie 30 proc., jeśli chodzi o usługi związane ze spedycją krajową i międzynarodową, jak również zadowalające wzrosty w zakresie logistyki kontraktowej i spedycji lotniczej i morskiej.

Struktury kończącej istnienie spółki Geis Parcel oraz zasoby, jakie posiadała mają zostać zintegrowane w ramach pozostałych spółek, pod warunkiem wystąpienia z ich strony takowych potrzeb. Grupa Geis ma w planach dalszy rozwój Geis Cargo International Poland Sp. z o. o. i Geis PL Sp. z o. o. i umocnienie najlepiej radzących sobie na rynku usług logistycznych i spedycyjnych ze swojego portfolio.

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.