- Ma czarny pas i nie zawaha się go użyć w walce o sport dla Krakowian - mówi Łukasz Gibała, prezentując swoją ekspertkę do spraw krakowskiego sportu. To Anna Moskalewicz- Dudek, nauczycielka i posiadaczka czarnego pasa w judo.
- Władze Krakowa koncentrują się w dużym stopniu na sporcie zawodowym, a w dodatku dominują duże kluby sportowe, które mogą liczyć na największe wsparcie. Sport amatorski jest coraz bardziej marginalizowany. Mniejsze kluby sportowe lub mniej popularne dyscypliny borykają się z podstawowymi problemami dotyczącymi bazy treningowej, trenerów i systemów wsparcia dla utalentowanej młodzieży - mówi Anna Moskalewicz-Dudek, która w drużynie Gibały ma pełnić funkcję pełnomocniczki ds. sportu. Wśród swoich postulatów Moskalewicz-Dudek wymienia potrzebę zbilansowania wydatków na sport poprzez zmniejszenie dotacji na ten profesjonalny, który może liczyć na wsparcie dużych sponsorów i zadbanie w pierwszym rzędzie o sport amatorski oraz ten dla dzieci i młodzieży.Pomysłem na lokalne działania jest koncepcja "trenera w każdej dzielnicy" -specjalisty, który współpracując z radnymi, ma prowadzić profesjonalne, bezpłatne dla mieszkańców całoroczne zajęcia sportowe w dyscyplinach takich jak bieganie, sporty walki, siatkówka, koszykówka czy nordic-walking.
Ekspertka przypomina o potrzebie wspierania środowisk krakowskich rolkarzy i deskorolkarzy, postulacie bezpłatnego dla krakowskich podatników korzystania z rowerów miejskich czy planie budowy 100 km nowych ścieżek rowerowych, o czym w swoim programie mówi także Łukasz Gibała. Dodatkowo utworzone ma być specjalne stypendium dla tysiąca najbardziej utalentowanych dzieci z Krakowa, które przez rok będą otrzymywać 500 zł miesięcznie, do wykorzystania na rozwijanie swoich talentów.
- Anna to prawdziwa wojowniczka, a więc idealnie pasuje do mojej drużyny ekspertów. To była zawodniczka Judo, posiadaczka czarnego pasa w tej dyscyplinie, Mistrzyni Świata w Grapplingu. Anna sama przeszła drogę od sportu amatorskiego do zawodowstwa, więc wie jak zawalczyć o potrzeby mieszkańców. Cały budżet na sport w Krakowie to 170 mln złotych, przy czym lwia część tych pieniędzy przeznaczana jest na sport zawodowy. My stawiamy na sport amatorski, dla mieszkańców- mówi Łukasz Gibała, prezentując ostatnią osobę z grona swoich ekspertów, którzy w razie wygranych wyborów będą wspierać go w działaniach na rzecz miasta.
Fot. materiały prasowe