PILNE

Głosujmy w Budżecie Obywatelskim - naprawdę warto!

07 października 2019 Miasto
Autor:  Małgorzata Skiba

To już szósta edycja Budżetu Obywatelskiego w naszym pięknym mieście. Dzięki wykorzystaniu środków publicznych każdy z nas może zmieniać nie tylko swoją dzielnicę, ale i miasto. W tegorocznej edycji z setek projektów, wspólnie wybierzemy te, które najbardziej odpowiadają naszym potrzebom. 

Czym tak naprawdę jest Budżet Obywatelski? To narzędzie, za pomocą którego mieszkańcy miasta mogą decydować na co ma zostać przeznaczona część budżetu miejskiego. Dzięki temu mają bezpośredni wpływ na to, jak ich miasto wygląda i funkcjonuje. Dzięki temu, że głosować można zarówno na projekty dzielnicowe, jak i ogólnomiejskie, zmieniać można nie tylko swoją własną dzielnicę, ale również przestrzeń całego miasta. 

Tegoroczna edycja jest wyjątkowa pod wieloma względami. Jednym z nich jest rekordowa ilość złożonych projektów, mianowicie: 949, w tym: 224 ogólnomiejskie i 725 dzielnicowych. Głosować można na te projekty,które przeszły przez weryfikację formalno - prawną bądź też skutecznie odwołały się od negatywnej decyzji. Czego dotyczyły projekty? Zdecydowana większość z nich zieleni, ale nie zabrakło również tematyki infrastruktury drogowej i chodnikowej, kultury oraz aktywizacji krakowian. 

Inną ważną zmianą jest fakt, że nie ma ograniczenia obowiązującego w poprzednich latach, które wykluczało z głosowania osoby poniżej 16 roku życia. W tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego może głosować każdy mieszkaniec Krakowa. Głosowanie trwa do 7. października, a ogłoszenie wyników nastąpi 23. października.

Po co to wszystko? Ponieważ Budżet Obywatelski naprawdę zmienia miasto. Łącznie, we wczesniejszych edycja Budżetu Obywatelskiego, zrealizowano blisko 350 zadań, a dojdą kolejne, tegoroczne.  W 20 punktach miasta zlokalizowane wystawę, którą można oglądać od 16. września. Przedstawia ona przekrój obywatelskich pomysłów, dzięki którym zmieniało się nasze miasto. 

Zachęcamy do obejrzenia wystawy, zapoznania się z tegorocznymi zadaniami i oddania głosu na te najbardziej interesujące. Więcej szczegółów można odnaleźć na stronie:https://budzet.krakow.pl/


Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.