PILNE

Gorący weekend w Krakowie

23 sierpnia 2019 Kultura
Jakub Kot

Redaktor Naczelny

Dożynki, festiwalowe filmowe, zjazd górali - będzie się działo w najbliższy weekend w Krakowie. Warto korzystać, tym bardziej, że to ostatnie dni wakacji... 

Prezentacja grup dożynkowych oraz wianków z kłosów, ziół, kwiatów, a nawet owoców i warzyw, uformowanych często na kształt warkocza lub na planie koła, uświetnią sierpniowe Święto Plonów. W tym roku spotkamy się w niedzielę, 25 sierpnia na krakowskich Błoniach. Obchody tegorocznych dożynek rozpoczną się o godz. 13.00 mszą polową oraz złożeniem wieńców w centralnym miejscu pod sceną. Oczywiście nie zabraknie tradycyjnych elementów - nikt z nas nie może sobie wyobrazić Święta Plonów bez prezentacji bogatego programu artystycznego grup dożynkowych. O godz. 16.30 rozpocznie się koncert zespołu Megitza. Pomimo że nasze święto zaczyna się o godz. 13.00, na krakowskie Błonia warto przyjść już od godz. 10.00, gdyż czeka moc atrakcji. Żywa Pracownia zbuduje wielkoskalową instalację plenerową: krakowski wieniec dożynkowy z materiałów naturalnych i surowców wtórnych. Na pozostałych warsztatach będzie można m.in. zrobić lalkę ze słomy żytniej, zwinąć świeczkę z wosku pszczelego, stworzyć latawiec z bibuły japońskiej czy wyprodukować naturalny krem. Nie zabraknie pysznego jedzenia, które zapewnią m.in. wystawcy na co dzień oferujący swoje zdrowe warzywa, owoce, wędliny czy sery na Targu Pietruszkowym. Każdy z nich opowie o swojej pracy i pasji, jaką jest naturalna uprawa. Spróbować będzie można węgierskich specjałów, tradycyjnej maczanki po krakowsku czy podpłomyka. Niezwykle atrakcyjnie dla zebranych gości zapowiada się także potańcówka międzypokoleniowa, podczas której do tańca zaprosi DJ Wake Up. Szykuje się świetna zabawa w rytmie największych przebojów wszech czasów. Jej zaplanowano na godz. 18.00. A na zakończenie wieczoru, o godz. 20.00, krakowskie Błonia zamienią się w salę kinową za sprawą specjalnego pokazu filmowego.

W sobotni wieczór w Nowej Hucie odbędzie się niezwykłe plenerowe widowisko teatralne "Nowohucka telenowela". Będzie to historia tej dzielnicy z perspektywy kobiet. Na podstawie sześciu reportaży Renety Radłowskiej twórcy budują kolaż portretów nowohucianek. Portretów zwykłych, trochę sentymentalnych, trochę śmiesznych, trochę tragicznych... a jednocześnie składających się razem na damski pejzaż miasta, które powstało z niczego, dopiero 70 lat temu. Bądźcie na alei Róż w sobotę o godz. 20.

Niedzielę też możecie spędzić właśnie w Nowej Hucie, bo jak co tydzień odbędzie się tam koncert z serii wakacyjnych plenerowych występów - Nuty z Huty. Tym razem będzie to koncert liryczny - wystąpi Leszek Wójtowicz z recitalem autorskim "Moja Litania". To artysta związany od lat z Piwnicą pod Baranami poeta, pieśniarz, gitarzysta i autor muzyki. Swój pierwszy recital autorski pt. "Niepewna pora" przedstawił krakowskiej publiczności w listopadzie 1980 r. Swoje recitale prezentował zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Sierpniowe Niedziele Muzyczne w Forum Przestrzenie to ciekawe występy polskich (i nie tylko) artystów. W tę niedzielę o godz. 17 zagra duet Wczasy, który łączy w swojej muzyce polską zimną falę z synth-popowymi przebojami w stylu lat 80. i 90. Mocne, emocjonalne polskie teksty, przebojowość, autorskie teledyski i żywiołowe koncerty sprawiły, że o Wczasach zrobiło się ostatnio głośno wśród fanów polskiej muzyki alternatywnej. Debiutancka płyta grupy pt. "Zawody" podbiła serca wielu słuchaczy i recenzentów, a przez niektórych odebrana została nawet jako manifest pokoleniowy.

Stoiska regionalne na Rynku Głównym, konferencja inauguracyjna Rady Naukowej Związku Podhalan oraz Polskiego Instytutu Antropologii, rozpalenie symbolicznej Watry i koncerty - przed nami V Zjazd Karpacki. Wydarzenie potrwa od piątku do niedzieli. Góralska muzyka, regionalne potrawy i pokaz mody - wszystko to czeka na Krakowian i turystów na Rynku. Na stoiskach znajdziemy pyszne jedzenie i pamiątki. To nie koniec atrakcji przygotowanych podczas V Zjazdu Karpackiego i 100-lecia Związku Podhalan. W sobotę, 25 sierpnia, o godz. 15.00 obejrzymy pokaz mody inspirowanej folklorem góralskim i występ zespołu zespołów regionalnych. Natomiast w Kärcher Hali Cracovia - Centrum Osób Niepełnosprawnych o godz. 17.00 usłyszymy takich wykonawców jak: Golec uOrkiestra, Rzoz, Hanka Rybka, Hajlandery, Kabaret Truteń, Wałasi, Ciupaga, grupa  śpiewacza Flisaków i Lombard. W niedzielę na Rynku Głównym na scenie odbędą występy folklorystyczne górali Karpat, w tym przekazanie laski pasterskiej.Fot. Pixabay 

Źródło: materiały prasowe, krakow.pl

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.