PILNE

Gowin odpowiada małopolskiej kurator: Sorry, uczelnie nie są tylko dla wierzących...

25 października 2017 Miasto
Autor:  Magdalena Strzebońska-Jasińska

Uniwersytet Jagielloński i inne uczelnie nie są tylko dla wierzących lub dla niewierzących. W ten sposób Jarosław Gowin, minister nauki odniósł się do protestu Barbary Nowak, małopolskiej kurator w sprawie wykładu amerykańskiego filozofa Daniela Dennetta, którego nazwała Belzebubem.

Gowin pytany przez dziennikarza Radia Kraków o to, czy zlecił ministerialnym urzędnikom zbadanie sprawy obecności Belzebuba na Uniwersytecie Jagiellońskim, odpowiedział, że uczelnie w Polsce są i będą autonomiczne.

- Dopóki jestem ministrem nauki i szkolnictwa wyższego,  nikt nie będzie żadnej uczelni ograniczał prawa do tego, by zapraszać, skądinąd wybitnego filozofa. To, że ktoś jest ateistą to jedna sprawa. Każdy ma prawo do poglądów ws. wiary, istnienia Boga, które trafiają mu do przekonania. Ale, sorry, Uniwersytet Jagielloński i jakakolwiek uczelnia nie jest uczelnią tylko dla wierzących lub nie jest uczelnią - tak jak za czasów PRL - tylko dla niewierzących. Obowiązuje zasada równego dystansu państwa do religii i światopoglądów - stwierdził Gowin.

Dodał też nie ma najmniejszego zamiaru w tej sprawie ingerować. Natomiast zrobi to, gdy na uniwersytetach będzie ograniczana swoboda wypowiedzi.

- Mam na myśli mój protest, gdy na Uniwersytecie Jagiellońskim i na kilku innych uniwersytetach zabroniono wykładu wybitnej amerykańskiej prawnik, obrończyni życia - powiedział minister nauki.

Przypomnijmy, że w poniedziałek małopolska kurator Barbara Nowak zaprotestowała w sprawie wykładu Daniela Dennetta, pytając m.in. "czy UJ otworzy gościnne podwoje przed Belzebubem, bo przecież to on wie o piekle najwięcej". Jej zdaniem,  Dennett prowadzi od lat fanatyczny, skrajnie nietolerancyjny, obskurancki atak na ludzi wierzących, a Centrum Kopernika, Miasto Kraków, oraz Uniwersytet Jagielloński, czyli organizatorzy spotkania  promują działalność, której istotą jest fanatyzm, oraz nienawistna pogarda dla ludzi o odmiennych poglądach.

Pod petycją przeciwko "filozofii pogardy i nienawiści" podpisało się ponad 1.8 tys osób.

Dennett wraz z ks. prof. Michałem Hellerem uczestniczył w nagraniu debaty "Czy światem rządzi przypadek?" 

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.