PILNE

Grand Press Photo do zobaczenia w Bonarce

10 października 2018 Kultura
Autor:  Jakub Kot

Wzruszają, bawią i przerażają - najlepsze zdjęcia czołowych polskich fotoreporterów można zobaczyć do 24 października w CH Bonarka. Na wystawę składa się 250 najlepszych prac prestiżowego konkursu Grand Press Photo. Jest wśród nich zdjęcie roku 2017 autorstwa Adama Lacha. 

Do obejrzenia najlepszych zdjęć prasowych 2017 roku zapraszają organizatorzy konkursu - magazyn "Press" i Fundacja Grand Press oraz Partner Wystawy Miejskiej - Bonarka. - Cieszymy się, że dzięki naszej współpracy krakowianie po raz kolejny zobaczą w Bonarce tę wyjątkową wystawę. Nie sposób przejść obok niej obojętnie. Odwiedzających nasze centrum zachęcamy do chwili refleksji nad współczesnym światem, zatrzymanym w kadrach wybitnych fotoreporterów. Na wystawie zaprezentowanych zostanie 250 zdjęć prasowych, w tym fotografie pojedyncze, fotoreportaże i projekty dokumentalne - mówi Katarzyna Kasprzak, Marketing Manager Bonarki. 

Na wystawie w Bonarce zobaczymy m.in. zdjęcia dokumentujące dramat ludności Rohingja, która uciekła z Birmy do Bangladeszu; obrazy po nawałnicy, jaka nawiedziła Polskę w ubiegłym roku; mocne kadry z demonstracji w obronie sądów oraz z Marszu Niepodległości. Silne emocje w odwiedzających wzbudzą opowieść o Igorze cierpiącym na zespół kociego krzyku i autobiograficzny dokument o zmaganiu się fotografa z depresją. 

Ogólnopolski Konkurs Fotografii Prasowej Grand Press Photo organizowany przez magazyn "Press" to najbardziej prestiżowy w Polsce konkurs branżowy dla zawodowych fotoreporterów. Zgodnie z jego tradycją na czele jury stoi światowej klasy fotoreporter, laureat World Press Photo - w tej edycji był to Stefano De Luigi z agencji VII. Oprócz niego w jury zasiedli wybitni fotoreporterzy i fotoedytorzy z Polski i z zagranicy m.in. Beata Łyżwa-Sokół ("Gazeta Wyborcza"), Arkadiusz Gola ("Dziennik Zachodni) i Peer Grimm (Deutsche Presse-Agentur). Jury zgodnie podkreśla, że poziom tegorocznej edycji konkursu był bardzo wysoki, a nadesłane prace często poruszały wyjątkowo trudne i ważne dla Polski i świata tematy.  - Wybrane przez nas Zdjęcie Roku przypomina o czymś bardzo istotnym, a może najważniejszym - o wolności. Wolności słowa, wolności do tego, aby kochać. Nie możemy nigdy zapomnieć, że wolność jest podstawą każdej demokracji - mówi Stefano De Luigi, przewodniczący jury. Autorem Zdjęcia Roku jest Adam Lach. Zwycięska fotografia przedstawia protest w Warszawie przeciwko reformom polskiego sądownictwa z 24 lipca 2017 roku. 

Pojedyncze zdjęcia i fotoreportaże rywalizowały w siedmiu kategoriach: Wydarzenia, Ludzie, Życie codzienne, Sport, Środowisko, Kultura i rozrywka i Portret. Nowością było wprowadzenie kategorii Young Poland dedykowanej dla młodych fotografów, którzy nie ukończyli 26 roku życia. W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział prawie 5 tys. zdjęć. 


Fot. materiały prasowe 

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.