PILNE

II Krakowski Bieg Antysmogowy

II Krakowski Bieg Antysmogowy już w przyszłą sobotę 6 lutego.

27 stycznia 2016 Miasto

II Krakowski Bieg Antysmogowy już w pierwszą sobotę lutego. Tym razem, jak zapewniają organizatorzy będzie to raczej karnawałowa manifestacja z dużą dawką humoru, która ma na celu "pokonanie Smogu śmiechem". Za tą karnawałową formą kryje się jednak poważne przesłanie dotyczące walki ze śmiercionośnym smogiem.

Jak mówi współorganizatorka wydarzenia Iza Kraczkowska:

- Zanieczyszczenie powietrza w Krakowie to śmiertelnie poważna sprawa. Tym razem chcemy przedstawić temat, tak by przekaz dotarł do jak największej liczby mieszkańców naszego miasta.

Na Smogowe Ostatki, bo tak nazywa się tegoroczny bieg, przygotowywana jest specjalna smogowa kukła, która zostanie przykładnie ukarana. Sądu nad smogiem podczas biegu przez Rynek Główny podejmą się aktorzy Teatru Figur Kraków. Organizatorzy zapraszają wszystkich mieszkańców, którym nie jest obojętny stan krakowskiego powietrza by przybyli licznie w przebraniach oraz z własnoręcznie przygotowanymi transparentami. Dla biegaczy w najciekawszych „paprochowych” strojach czekają nagrody niespodzianki.

Ponadto każdy biegacz obowiązkowo zostanie wyposażony w symboliczną maseczkę aby jeszcze dobitniej zamanifestować problem smogu.

Krakowski Bieg Antysmogowy widzi pozytywne zmiany i...skutki swojej działalności:

- Od ubiegłorocznego Biegu sytuacja drgnęła, ale nie ruszyła z kopyta - tak jakbyśmy tego oczekiwali - mówi Izabela Kraczkowska. Na pewno, co jest zaletą, wzrosła świadomość jakości i niestety szkodliwości krakowskiego powietrza. Staraniami władz i różnych organizacji społecznych postulat dotyczący zakazu palenia węglem w Krakowie został wprowadzony i uchwała zacznie obowiązywać od 2019 roku. Ważne są jednak ciągłe działania uświadamiające o potrzebie wspólnego dbania o stan powietrza. To w dużej mierze od wszystkich mieszkańców Krakowa zależy czym będziemy oddychać. Jednak sami tego stanu nie zmienimy. Liczymy na władze zarówno te lokalne jak i centralne, że dadzą nam przestrzeń w której będzie można skutecznie działać i poprawiać jakość powietrza - dodaje Kraczkowska. 

Ponadto w tym roku organizatorzy Biegu chcieliby zainteresować problemem nie tylko mieszkańców Krakowa ale i okolicznych miejscowości, których powietrze często ma podobnie szkodliwy skład.

Adam Kałucki, jeden z współorganizatorów Biegu: W tegorocznej petycji żądamy przyspieszenia wymiany palenisk węglowych, między innymi poprzez poprawę systemu dofinansowań. Oczekujemy także:

- Uchwalenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla Krakowa, uwzględniających: specjalną ochronę istniejącej w Krakowie zieleni, zakazów zabudowy korytarzy przewietrzania miasta, zobowiązań inwestorów do tworzenia terenów zielonych w otoczeniu budowanych inwestycji,

- Integrację istniejących parków i skwerów ścieżkami spacerowymi i rowerowymi.

– Przeciwdziałania inwestycjom, które mogą pogarszać, już i tak dramatycznie zły, stan jakości powietrza w Krakowie.

– Zwiększenia liczby punktów szczegółowego monitoringu jakości krakowskiego powietrza i informowanie mieszkańców o stanie powietrza już od poziomu 100 ug/m3.

– Poprawienia systemu bezpłatnej komunikacji miejskiej w dni z wysokim poziomem smogu.

– Odciążenia Krakowa z ruchu tranzytowego poprzez budowę północnej obwodnicy. Wylicza Kałucki.


Start biegu o godzinie 10.00 na Placu Na Groblach, finał przed Ratuszem na Rynku.

Wydarzenie na Facebooku: www.facebook.com/events/1646751728880479/

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.