PILNE

Imponująca siedziba Wydziału Chemii UJ. Nowoczesne laboratoria i ogród na dachu

08 wrzesnia 2017 Miasto
Autor:  m.s.

  Zakończyła się budowa nowej siedziby Wydziału Chemii UJ. Budynek wygląda imponująco. Na tysiącach metrów kwadratowych mieszczą się nowoczesne sale dydaktyczne i laboratoria. Na dachu budynku powstał ogród z drzewami owocowymi, krzewami, kwiatami i ławkami.

Dotychczasowa siedziba Wydziału Chemii mieściła się przy ul. Ingardena, w budynku z 1955 roku. Obiekt po latach eksploatacji nie spełniał już współczesnych standardów. Z uwagi na słabe stropy, ciężka aparatura laboratoryjna mogła być przechowywana tylko w piwnicach. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, po remoncie do budynku ma się przenieść Instytut Konfucjusza.

 Nowa siedziba Wydziału Chemii przy ul. Gronostajowej składa się z 7 dwu-, trzy- i czterokondygnacyjnych segmentów ( od A do G) o łącznej powierzchni ok. 28 tys. metrów kwadratowych. Każdy z nich spełnia inne funkcje.

W budynkach A i B znajduje się część dydaktyczna z biblioteką i czytelnią z pomieszczeniami do pracy cichej, salami seminaryjnymi, wykładowymi i językowymi, pomieszczeniami do ćwiczeń laboratoryjnych, pracowniami komputerowymi oraz 5 aulami głównymi. Największa z nich pomieści 400 osób i można ją podzielić na 2 części za pomocą przesuwnej ściany. Pozostałe liczą po 96 miejsc.

Segmenty C i D zajmują pomieszczenia administracyjne i socjalne oraz pokoje pracowników naukowych. W części E i F zlokalizowano specjalistyczne laboratoria, a budynek G mieści wbudowaną stację trafo, magazyny odczynników chemicznych i pomieszczenia techniczne.

Na terenie obiektu powstał również dwupoziomowy parking na ponad 130 aut oraz zadaszone i monitorowane miejsca dla rowerów. Nowy budynek został zaprojektowany i wybudowany ze szczególną dbałością o środowisko naturalne oraz oszczędne gospodarowanie surowcami Wyposażono go w system zarządzania BMS, który daje możliwość monitorowania i zarządzania wszystkimi urządzeniami znajdującymi się wewnątrz i w jego otoczeniu.

-Na szczycie budynku znajduje się zielony dach, na którym posadzono kilkanaście drzew owocowych, krzewy i wiele gatunków kwiatów. Ponad metrowa warstwa ziemi tworzy bufor ciepła, co przełoży się na spore oszczędności w ogrzewaniu i chłodzeniu obiektu. Roślinność zarówno na dachu, jak i na trawnikach jest podlewana deszczówką, którą wykorzystujemy również w toaletach. Dzięki tej inwestycji lepiej chronione przed zalaniem są także pozostałe budynki na kampusie, bowiem pod naszym parkingiem powstał przelewowy zbiornik przeciwpowodziowy, z którego nadmiar wody jest odprowadzany do miejskiej sieci kanalizacji deszczowej - wyjaśnia senior budowy prof. Janusz Szklarzewicz.

Budowa Wydziału Chemii rozpoczęła się w październiku 2013 roku. Była to jednocześnie ostatnia inwestycja w ramach rządowego Programu Budowy Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ. Prace pochłonęły prawie 250 mln zł, w tym ok. 35 mln zł uczelnia przeznaczyła z własnych środków na wyposażenie laboratoriów.

fot. Adam Koprowski (UJ)

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.