PILNE

Inteligentne kosze i szklarnie na dachach stworzą miasto idealne?

15 marca 2017 Miasto
Autor:  Anna Kolet-Iciek

Aż 170 osób zgłosiło chęć udziału w imprezie, która ma pomóc w stworzeniu idealnego miasta. Najlepsze pomysły dostaną szansę na wpisanie do Strategii Rozwoju Krakowa 2030 oraz realizację.

Jeszcze tylko dziś do północy można zgłaszać się na KrakHack, czyli pierwszy krakowski Hackathon miejski będący częścią Strategii Rozwoju Krakowa 2030. Liczba chętnych już przerosła oczekiwania organizatorów. Na 100 przygotowanych miejsc, dotychczas zgłosiło się aż 170 osób. – Niestety nie wszystkich możemy zakwalifikować, udało się rozszerzyć listę do 150 osób. Dokonując wyboru bierzemy pod uwagę jakość projektów i pomysłowość – mówi Maciej Ryś, wykonawca hackathonu dla Urzędu Miasta Krakowa .

Wśród najciekawszych projektów znalazł się m.in. pomysł inteligentnych koszy na śmieci, które same informowałyby MPO o zapełnieniu. Dzięki temu śmieciarki nie musiałyby jeździć do pustych koszy, co pozwoliłoby zaoszczędzić czas i paliwo. Zaproponowano również instalowanie szklarni na dachach bloków, tak, by mieszkańcy mieli dostęp do świeżych warzyw. Pojawił się pomysł znaków drogowych, które zmieniałyby swoje wartości w zależności od warunków na drodze. Sporo jest również pomysłów na aplikacje np. do zgłaszania przestępstw, łączących krakowian podróżujących samochodami z potencjalnymi pasażerami, czy usprawniających transport publiczny.

KrakHack rozpocznie się w sobotę (18 marca) o godz. 14. w Krakowskim Parku Technologicznym (ul. Podole 60) i potrwa 24 godziny, podczas których uczestnicy będą prezentowali i dopracowywali swoje pomysły na Kraków przyszłości. Powstawaniu kreatywnych pomysłów pomogą masaże, zajęcia fitness i oczywiście posiłki.

Spośród wszystkich zaprezentowanych projektów 10-osobowe jury wybierze 10 finałowych rozwiązań, które zostaną następnie zaprezentowane podczas gali finałowej 20 marca w urzędzie miasta. Ostatecznie zwycięzców wybierze jury finałowe: Elżbieta Koterba (wiceprezydent Krakowa), Jadwiga Emilewicz (ministerstwo rozwoju), Piotr Woźny (ministerstwo cyfryzacji), Jakub Piwnik (Brainly) i Bogumiła Matuszewska (DrOmnibus).

Autorzy najlepszego pomysłu otrzymają 10 tys. złotych, przewidziano również nagrody rzeczowe. Największą jest jednak wpisanie projektu do Strategii Rozwoju Krakowa 2030, a co za tym idzie otrzymanie szansy na jego realizację.

Kraków staje się pierwszym polskim miastem, które przygotowując strategię na kolejne lata, organizuje nie tylko zakrojone na szeroką skalę badania, warsztaty, konsultacje i kampanię, ale pyta też mieszkańców o konkretne rozwiązania – mówi Jacek Woźniak, wicedyrektor Wydziału Rozwoju Miasta.

Więcej o wydarzeniu na www.KrakHack.pl

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.